Tabletler, PC’nin pabucunu dama attı

Bilgisayar
Küresel araştırma şirketi IDC’nin verileri, ‘PC döneminin geçmişte kaldığına’ işaret ediyor. 2011’de dünya genelinde 359 milyon satış rakamına ulaşarak iyi bir performans sergileyen PC’ler, 2013 yılın...
EMOJİLE

Küresel araştırma şirketi IDC’nin verileri, ‘PC döneminin geçmişte kaldığına’ işaret ediyor. 2011’de dünya genelinde 359 milyon satış rakamına ulaşarak iyi bir performans sergileyen PC’ler, 2013 yılında hılz düşüşe geçti.

ICD, 2012’ye oranlar 2013’te PC satışlarının yüzde 9.7 azaldığını ve kötü gidişin 2017’ye kadar sürmesinin beklendiğini belirtti.

PC’lerin giderek güç kaybetmesinin en büyük nedeni ise internete bağlanmak için ana cihazlar olarak tercih edilen akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar. ICD, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde PC satışlarının çift haneli düşüşler yaşacağını öne sürerken, HP ve Dell gibi PC devleri bu değişimden önemli ölçüde etkilenmiş durumda.

Guardian’ın haberine göre, PC’ler her ne kadar iş dünyasında gücünü korusa da, tüketici sektöründeki düşüş iş sektörüne oranla yüzde 20’den fazla oldu.

EN AZ 1 MİLYAR TABLET

IDC, Haziran 2011’de yaptığı tahminde, 2013 yılında toplam PC satışlarının 438.5 milyona ulaşabileceğini öne sürmüştü. Ancak yıl sonunda bu sayının ancak 315.4 milyona, yani tahmin edilen miktarın yüzde 28 altına denk geleceği düşünülüyor.

IDC’nin 2015 yılı beklentisi ise küresel alanda 541.5 milyondu. Ancak bu miktarın da yüzde 41 daha düşük olması ve ancak 318.2 milyonu bulması bekleniyor.

Söz konusu tahminler, masa üstü, netbook ve ultrabook gibi dizüstü bilgiasayarları içeriyor. Bu cihazlar, PC ve tablet bilgisayar gibi ‘dönüşebilen’ cihazlar olarak kabul ediliyor ancak işlev olarak bir iPad’den farklı kalıyorlar.

VentureBeat sitesinin haberine göre, 2013’te tablet bilgisayar satışları ise küresel alanda yüzde 70 oranında artacak. Küresel çapta akıllı telefon, PC ve tablet satışlarının toplamı ise 2,35 milyara ulaşacak. Tablet satışları özellikle Çin ve Hindistan gibi piyasalarda patlama gösterecek.

IDC kıdemli analisyi Jay Chou, “x86 işlemcileri ve Windows 8.1 gibi donanım ve yazılım alanındaki gelişmeler PC sektörü için cesaret verici… Ancak PC kullanım tecrübesi sektörün gelişimiyle doğru orantılı olarak coğrafyalara dağılmıyor” dedi.

Ntvmsnbc

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme