Tabletler Hakkındaki Gerçekler!

Bilgisayar
Geçen yıl piyasaya çıkan iPad’le beraber teknoloji piyasasında fırtınalar estirmeye devam eden tabletler, birçok kullanıcının vazgeçilmezi haline geldi. Tablet-PC’ler piyasaya çıkmadan önc...
EMOJİLE

Geçen yıl piyasaya çıkan iPad’le beraber teknoloji piyasasında fırtınalar estirmeye devam eden tabletler, birçok kullanıcının vazgeçilmezi haline geldi. Tablet-PC’ler piyasaya çıkmadan önce onlar hakkında kulaktan kulağa dolaşan birçok şehir efsaneleri vardı. İşte Google’dan AdMob’unun yaptığı araştırma sonucu tabletler konusunda açıklığa konuşulan şehir efsaneleri.

İlk şehir efsanesi, tabletlerin yalnızca hareket halinde kullanılabileceği yönünde. Ancak 1500 tablet kullanıcısıyla yapılan araştırmanın sonucuna göre, araştırmaya katılanların yüzde 82’si tablelerini ev içerisinde kullanıyor. Geriye kalan kısmı ise, dışarıda ve hareket halindeyken kullanıyor. Bu da tabletlerin,evde PC’lerin ve dizüstü bilgisayarların ulaşamadığı çok farklı bir yere eriştiğini gösteriyor. Kullanıcılar genellikle tabletlerini televizyonda bekledikleri program başlamadan önce e-postalarını hemen kontrol etmek için kullanıyor.

Tabletler kullanıcıları hakkında düşünülen diğer bir konuda tabletlerin genellikle medya oynatıcı olarak kullanıldığıydı. Araştırmaya göre bu kısmen doğru olsa da genele bakıldığında kesinlikle doğru olmadığı ortaya çıkıyor. Oyun, müzik ve video izlemek için tabletlerini kullanan kullanıcıların sayısı tümünün yüzde 51’ini oluşturuyor.

Tabletlerin yalnızca internette gezinmek için kullanıldığı da düşününler arasındaydı. Bu da aslında kısmen doğru ancak yapılan araştırmaya göre, tablet kullanıcıları cihazlarını bir internette gezinti aracından çok bir gazete olarak görüyor ve burada haberleri araştırıyor. Tabletlerini gazete gibi kullanan kullanıcıların oranı yüzde 61.

Tabletlerde oyun oynamanın oldukça zor olduğu düşüncesi piyasada egemen olan düşüncelerden biriydi. AdMob’un yaptığı araştırma yüzde 84 oranında tablet kullanıcılarının tabletlerinde oyun oynadığını söylüyor. Özellikle araştırmaya katılanların çoğunun iPad kullanıcısı olduğunu ve Flash tabanlı oyunları oynayamadığını düşünürsek yüzde 84’lük bir oran tabletlerin oyun oynamak için de kullanılabileceğinin bir kanıtı.

Tablet hakkındaki şehir efsanelerinden araştırmanın sonuçlarına göre gerçeğe en yakın olanı, tabletlerin masaüstü bilgisayarları ortadan kaldırdığı. Aslında katılımcıların ortaya çıkarttığı gerçeğe göre, katılımcıların yüzde 77’si tabletlerle beraber bilgisayar kullanımlarının azaldığı belirtti. Ancak yalnızca yüzde 23’ü tablet kullanımlarının masaüstü bilgisayar kullanımını değiştirmediğini söyledi. PC satışlarının bugünlerde gerilediği biliniyor ancak bunların tabletlerle ilişkilendirilip ilişkilendirilmediğini önümüzdeki günlerde ve yapılan araştırmalarla daha da iyi anlayabiliriz.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur