Su Ne Renktir?

Bilgisayar
Alışıldık cevap suyun rengi olmadığıdır; su “şeffaf” ya da “saydam“dır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyü­zünün denizin üzerine yansımasıdır. Yanlış. Su aslında mavi...
EMOJİLE

Alışıldık cevap suyun rengi olmadığıdır; su “şeffaf” ya da “saydam“dır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyü­zünün denizin üzerine yansımasıdır.

Yanlış.
Su aslında mavidir.

Son derece soluk bir tonudur, ama mavidir. Bunu doğada, kardaki derin bir deliğe ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığınızda göre­bilirsiniz. Çok büyük ve çok derin beyaz bir havuzu suyla dol­durup içine baktığınızda, su mavi görünecektir.
 

Bu soluk mavi ton, suyun içine değil ama suya baktığımız­da, bazen neden şaşırtıcı bir biçimde mavi renk aldığını açık­lamaz. Gökyüzünden yansıyan renk kesinlikle önemli bir rol oynar. Bulutlu bir günde deniz tam olarak mavi görünmez. Ama gördüğümüz ışığın tamamı suyun yüzeyinden yansı­maz; bu ışığın bir kısmı yüzeyin altından gelir. Su ne kadar bulanıksa,o kadar çok renk yansıtır.
 

Denizler ve göller gibi büyük su kütleleri genellikle son de­rece yoğun bir biçimde mikroskobik bitki ve su yosunu içerir. Irmaklar ve göletler son derece yoğun bir biçimde toprak ve diğer katı asıltıları içerir.

Bütün bu parçacıklar, suyun yüzeyine geri dönen ışığı yan­sıtıp dağıtarak gördüğümüz renklerde büyük sapmalara neden olurlar. Parlak mavi bir gökyüzünün altında bazen göz ka­maştırıcı yeşil bir Akdeniz görmemizin sebebi budur. 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme