Star Wars’a Az Kaldı

Bilgisayar
Şü Çiliang, Çin ordu gazetesine verdiği demeçte, dünya ülkelerinin aralarındaki rekabeti uzaya taşıdığını, böylece uzayın silahlandırılmasının tarihi açıdan kaçınılmaz ve geri dönüşü olmayan bir süreç...
EMOJİLE

Şü Çiliang, Çin ordu gazetesine verdiği demeçte, dünya ülkelerinin aralarındaki rekabeti uzaya taşıdığını, böylece uzayın silahlandırılmasının tarihi açıdan kaçınılmaz ve geri dönüşü olmayan bir süreç olduğunu belirtti.

Şü, bu rekabet çerçevesinde Çin Hava Kuvvetleri’nin de bir uzay güvenliği prensibi geliştirip ülkenin çıkarlarını koruması ve uzay araştırmalarını geliştirmesi gerektiğinin altını çizdi.

Şü Çiliang, "Ülkemizin çıkarlarına ve uzay çağının ihtiyaçlarına uygun uzay savunma ve saldırı silahları geliştirmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Başkomutan Çiliang, uzaydaki askeri üstünlüğün, bir ülkeye hem karada, hem denizde stratejik üstünlük sağlayarak, savaş bölgelerini kontrol edebilme yeteneğini sağlayabileceğini vurguladı.

Çiliang, Çin Hava Kuvvetleri’nin 60. kuruluş yıldönümü dolayısıyla gazeteye verdiği demeçte, "Sadece güç barışı korur" ifadesini kullandı.

Çin resmi basını, Başkomutan Şü Çiliang‘ın yaptığı açıklamayı, Çin hükümetinin "uzayda herhangi bir silahlanma yarışına katılmayacağı" yönündeki politikasından "geri dönüş" olarak niteledi.

Çin, 2007 yılında uydusavar silah denemiş ve uluslararası kamuoyunda endişelere yol açmıştı.

Pekin, deneme hakkında ABD ve diğer ülkelere bilgi verdiğini bildirmiş ve "uzayın barışçıl amaçlarla kullanılmasından yana olduğunu" belirtmişti.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme