PES 2012 mi, FIFA 2012 mi ?

Bilgisayar
Türkiye bir ‘futbol ülkesi’. Sahalarda olmasa bile, bilgisayar, oyun konsolu başında pek çok kişi top sürmüş, orta yapmış, şut çekmiştir. Peki bu yıl futbol fanatikleri hangi oyunu oynayac...
EMOJİLE

Türkiye bir ‘futbol ülkesi’. Sahalarda olmasa bile, bilgisayar, oyun konsolu başında pek çok kişi top sürmüş, orta yapmış, şut çekmiştir. Peki bu yıl futbol fanatikleri hangi oyunu oynayacak, FIFA 2012 mi, PES 2012 mi?

Temmuz ayında başlayan şike soruşturması sebebiyle, uzun süredir futbolun farklı bir yüzünü konuşuyor olsak da, Türkiye’de futbola ilgi belirgin bir şekilde azalmadı. Futbol sevgimiz sadece televizyon başında maç izlemek ya da stadyumları tıka basa doldurmakla da sınırlı değil. Bu ülkenin çoğunluğu futbol otoritesi; teknik direktörlüğün gereklerini sıralar, kurallar konusunda hakemlere taş çıkarır, hareketli toplara nasıl vurulacağını futbolculardan daha iyi bilir. Hayır, maksadımız dalga geçmek değil, gerçeklerden bahsediyoruz. Futbola hakimiz, çünkü Türkiye’de çoğu erkek top peşinde koşturmuştur. Ya halı sahada, ya kumsalda ya da sokakta… Hiç olmadı bilgisayar başında, oyun konsollarında… Futbolun bu kadar popüler olduğu bir ülkede, haliyle futbol oyunları en çok ilgi görenler oluyor. Bu ilgiyi satış rakamlarından ölçmek çok zor. Çünkü Türkiye’de ‘PlayStation-kafe’ diye bir gerçek var. Her mahallede bir ya da birkaç tane bulunan bu kafelerde oyun başına düşen ‘oyuncu’ sayısı, saat başına ‘iki veya ikinin katları’ şeklinde hesaplanabilir. PlayStation kafelerin son yıllardaki en popüler oyunu, Tokyo merkezli oyun geliştirici Konami’nin Pro Evolution Soccer (PES) adını verdiği oyundu. Fakat dengeler değişiyor. ABD’li EA Sports’un FIFA serisi, PES’in tahtına gözünü dikmiş durumda.

REKABET KIZIŞTI
İki oyun da yeni özellikleri ve güncellemeleri ile oyunseverlerin beğenisine sunuldu. Bu özellikleri sıralamaya, PES 2012’den başlayalım. UEFA Şampiyonlar Ligi lisansını elinde bulunduran PES, bu özelliği ile mücadeleye 1-0 önde başlıyor gibi görünse de, takım ve forma lisanslarındaki sıkıntısını aşamıyor. Ama oyunda Türkiye’den dört takımın bulunması, (Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor) oyunu öne çıkarıyor. PES 2012’nin futbol oyunlarına bu yıl getirdiği yeniliklerin başında ‘Takım Arkadaşı Kontrol Sistemi’ var. Oyuna yeni eklenen bu özellik sayesinde, topla hareket eden oyuncunun haricinde diğer oyuncuları da kontrol edebiliyorsunuz. Böylece, kontrol ettiğiniz oyuncuyla rakip ceza sahasına doğru ilerlerken, diğer bir oyuncuyu savunma hattının gerisine kaçırmanız mümkün. Özellik, sağ analog tuşuyla kullanılıyor. PES 2012’in futbol oyunlarına getirdiği bir diğer yenilik ise ‘Aktif Yapay Zeka’ özelliği. Aktif Yapay Zeka, savunma oyuncularının daha ‘dikkatli’ ve ‘akıllı’, hücum oyuncularının ise daha hareketli olmalarını sağlıyor. Bu özelliği, PES 2012’nin en büyük artılarından biri olarak kayda geçmekte yarar var. Yeni özelliklerin dışında PES, kolay mönüleri ve görüntü kalitesiyle de dikkat çekiyor. Tabii, futbol oyunu oynayanların PES’e alışık olmalarını da bir artı olarak değerlendirmek lazım.

FIFA 2012’DE TEK TÜRK TAKIMI VAR
Gelelim FIFA 2012’ye… Oyunun geçen seneki sürümü FIFA 2011 ile, PES iktidarını sarsmaya niyetlenen EA Sports, FIFA 2012 ile amacına bir adım daha yaklaşmış gibi. FIFA 2012, daha piyasaya çıkmadan, aralarında prestijli E3 Oyun Eleştirmenleri Ödülü’nün de bulunduğu birçok ödüle değer görüldü. Bu da oyunun pazarlama stratejisini güçlendiriyor. Tabii Türkiye için ödülden daha önemli kriterler var. Oyun, tüm takımların ve formaların lisansına sahip olsa da, Türkiye’den sadece bir takımı, Galatasaray’ı barındırıyor. Oyun, 2011’de yükselttiği çizgisini, bu yıl bir takım yeniliklerle sürdürüyor. Eklenen yenilikler arasında, ‘Oyuncu Çarpışma Motoru’, ‘Hassas Top Sürme’, ‘Profesyonel Futbolcu Zekası’, ‘Taktiksel Savunma’ gibi özellikler var. Bu özellikler arasında Profesyonel Futbolcu Zekası, PES 2012’in yeni özelliklerinden Aktif Yapay Zeka’yı andırıyor. FIFA 2012 bu özelliğiyle, bilgisayar kontrolündeki futbolcuların, etraflarında olup bitenlerden haberdar olmalarını ve daha gerçekçi bir oyun ortaya çıkarmayı amaçlamış. Hassas Top Sürme, Taktiksel Savunma gibi özellikler de oyunun gerçekçiliğini üst seviyeye çekiyor. Bu özelliklerin, FIFA 2012’yi pozisyon zenginliği açısından öne çıkardığını söylememiz gerek.

ÖNEMLİ EKSİKLER VAR
Her ne kadar FIFA 2012, PES karşısında önemli bir rakip olarak değerlendirilse de, özellikle Türkiye’deki PES alışkanlıklığı, FIFA için bir şanssızlık. EA Sports’un, FIFA 2012 ile çok önemli bir iş başardığını düşünüyoruz, fakat FIFA 2012’nin de önemli eksiklikleri var. Bunlardan en önemlisi mönülerinin zorluğu. PES bu konuda daha başarılı. FIFA 2012’nin başarılı olduğu nokta ise daha kolay oynabiliyor olması. Yazının başında söylediğimiz gibi, hangi oyunun daha çok ilgi çektiğini anlamak için satış rakamlarından fazlasına ihtiyaç var. Yine de alışkanlıklar sebebiyle PES 2012’nin bu yıl en çok oynanan oyun olacağını tahmin etmek zor değil.

Sabah

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme