NASA, Endeavour’u Fırlatacak

Bilgisayar
Amerikan uzay kurumu NASA, bir süre önce fırlatma rampasına getirilen Endeavour uzay mekiğinin 7 astronotla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) fırlatılması için onay verdi. NASA‘...
EMOJİLE

Amerikan uzay kurumu NASA, bir süre önce fırlatma rampasına getirilen Endeavour uzay mekiğinin 7 astronotla birlikte Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) fırlatılması için onay verdi.

NASA‘nın internet sitesinden yapılan açıklamada, resmi fırlatma tarihinin, mekiğin uçuş hazırlıklarının ve fırlatma sisteminin durumunu değerlendirmek için yapılan toplantının ardından kararlaştırıldığı belirtildi.

Hava koşulları uygun olmaz ve 15 Hazirana dek mekik fırlatılamazsa, bir sonraki fırlatma girişimi 12 Temmuzda mümkün olabilecek.

Uluslararası Uzay İstasyonu’na (UUİ) ikmal için 13 Haziranda gönderilecek Endeavour uzay mekiği, Pazar günü Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi‘nin fırlatma rampasına yerleştirilmişti.

Cape Canaveral’daki fırlatma rampasına yerleştirilen Endeavour uzay mekiği, 7 kişilik mürettebatıyla 16 gün sürecek seyahatinde, Amerikalı astronot Tim Kopra‘yı UUİ’ye götürecek, Japon Koichi Wakata’yı getirecek.

Endeavour uzay mekiği ayrıca uzay boşluğunda deneyler yapılan Japon laboratuvarı Kibo’nun son bölümünü de taşıyacak.

Florida’da uzun bir süredir devam eden kötü hava koşullarının mekiğin fırlatma rampasına yerleştirilmesine engel olması ve 13 Hazirandaki uçuşun ertelenmek zorunda kalınmasından endişe ediliyordu.

NASA ayrıca, 17 Haziranda Cape Canaveral‘ın hemen yakınındaki askeri üsten bir Atlas V füzesiyle Ay’a Lunar Crater Observing aracını gönderecek.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur