NASA Dünya’yı Uzaydan Glory İle İzleyecek

Bilgisayar
NASA yarın yeni bir dünya gözlem uydusunu uzaya fırlatacak. Açıklamada, 700 kilometre yüksekliğe eriştiğinde, dünya hakkında meteorolojik veriler gönderen diğer uydu filosuna katılacak olan Glory uydu...
EMOJİLE

NASA yarın yeni bir dünya gözlem uydusunu uzaya fırlatacak.

Açıklamada, 700 kilometre yüksekliğe eriştiğinde, dünya hakkında meteorolojik veriler gönderen diğer uydu filosuna katılacak olan Glory uydusunun, yanardağ püskürmeleri, orman yangınları, baca ve egzoz dumanları sonucu havaya karışan zerrecikleri analiz edeceği kaydedildi.

Ana görevi havadaki, aerosol adı verilen, çapları insan saçının çapından daha küçük zerrecikler üzerinde çalışmalar yapmak olan Glory uydusunun yapımı ve dünya yörüngesine oturtulması 424 milyon dolara mal olacak.

Son 50 yıl içinde atmosferdeki aerosolleri incelemek amacıyla uzaya onlarca gözlem uydusunun gönderildiğine işaret eden bilim adamları, Glory uydusunun, aerosollerin ne ölçüde yayılmış olduğunu ve çeşitli özelliklerini etüt ederek, uzaydaki en hassas aerosol ölçümlerini yapabilecek şekilde tasarlandığına dikkati çekiyor.

Aerosoller ve iklim üzerine etkileri konusunda çok az şey bilindiğini belirten bilim adamları, atmosferde yıllarca kalan sera gazlarının aksine, atmosferdeki ömürleri sadece haftaları bulan aerosolların yüzde 90’ının volkanik kül, çöl külü ve orman yangınlarıyla oluşan duman sonucu, geri kalanının ise insan etkisiyle ortaya çıktığını belirtiyor.

Aerosoller, renklerine ve kimyasal yapılarına bağlı olarak, güneş ışınlarını tekrar uzaya dağıtarak havanın soğumasına yol açabildikleri gibi, güneş enerjisini emerek atmosferin ısınmasına da neden olabiliyorlar.

AA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme