Mucit Ali Kimyada Devrim Yaptı!

Bilgisayar
Almanya’nın Goslar kentinde yaşayan 18 yaşındaki Ali Karaca, iki arkadaşıyla birlikte yaptığı kimyasal deneyler sonrası buluşuyla, kimya alanında Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in özel ödülüne...
EMOJİLE

Almanya’nın Goslar kentinde yaşayan 18 yaşındaki Ali Karaca, iki arkadaşıyla birlikte yaptığı kimyasal deneyler sonrası buluşuyla, kimya alanında Cumhurbaşkanı Horst Köhler’in özel ödülüne layık görüldü. Karaca ve arkadaşları Björn Bankowski ile Daniel Lamonski’nin demir ve sülfid bireşiminde ortaya çıkan ıslık sesinin kaynağını buldukları projesi 10 binin üzerinde gencin çalışmasını geride bıraktı. Bu yıl 45’incisi düzenlenen Jugend Forscht (Gençler Araştırıyor) yarışmasında finale kalmayı başaran 107 proje arasından sıyrılan Karaca ve arkadaşlarının buluşu, Cumhurbaşkanlığı tarafından bin 700, Alman Kimya Birliği tarafından da bin euroluk ödüle de layık görüldü.

30 YILLIK TEORİ ÇÜRÜDÜ
Gençlere ödülleri Essen Filarmoni de Almanya Eğitim Bakanı Annette Schavan tarafından takdim edildi. Karaca, kendilerine kimya alanında Cumhurbaşkanlığı özel ödülünü getiren deney sonrası 30 yıllık teoriyi çürüttüklerini dile getirdi. Sülfat ile demirin ısıtılarak reaksiyona girmesinde ortaya çıkan ıslık sesinin kimyasal reaksiyon sonucu ortaya çıktığının düşünüldüğünü belirten Karaca, "Biz bu durumun kimyayla alakası olmadığını, termoakustik denilen bir fizik olayı sonucu ortaya çıktığını ispatladık" dedi.

STERN DERGİSİ YAYIMLADI
Bir deney tüpüne koydukları kükürt ve demir tel yumağını ısıtarak gaz haline geçiren gençler, kükürt gazı demire ulaştığında çıkan ıslık sesinin telin lif yapısından kaynaklandığını tespit etti. Almanya’nın haber dergisi Stern, buluşun kimya kitaplarını değiştireceğini yazdı.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur