Mindset’e Kültürel Misyon

Bilgisayar
Türk tasarımcı Günak’ın tasarladığı, Başbakan’ın da kullanıp beğendiği hibrid otomobilin 2010’a yetiştirilmesi hedefleniyor. Mindset, Kültür Başkenti İstanbul toplantılarında başbaka...
EMOJİLE

Türk tasarımcı Günak’ın tasarladığı, Başbakan’ın da kullanıp beğendiği hibrid otomobilin 2010’a yetiştirilmesi hedefleniyor. Mindset, Kültür Başkenti İstanbul toplantılarında başbakanları taşıyacak.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan‘ın önceki gün test ettiği ve Türkiye’de üretimi için tam destek verdiği Mindset adlı elektrik motorlu hibrid otomobilin İstanbul’un Avrupa’nın Kültür Başkenti olduğu 2010 yılına yetiştirilmesi planlanıyor. Bunun için seri üretime geçilmese dahi ilk aşamada 25 adet otomobilin üretilmesi hedefleniyor. Amaç ise Murat Günak’ın tasarımı olan Türk malı hibrid Mindset‘le, 2010 Kültür Başkenti toplantıları için Türkiye’ye gelen devlet adamları ve ünlü isimlerin İstanbul’da gezdirmek. Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği Başkanı Ömer Burhanoğlu, Kültür Başkenti toplantılarında misafirlerin Türk malı bir otoyla dolaşmasının büyük ses getireceğini söyledi. Burhanoğlu, ilk aşamada 4 kapılı 25 adet prototipin üretilebileceğini kaydetti. 

‘BAŞBAKAN ÇOK ETKİLENDİ’
Murat Günak
‘ın Türkiye’deki temsilcisi Kaan Kurşun, Günak’ın Başbakan Erdoğan’ın gösterdiği ilgi ve destekten çok etkilendiğini söyledi. Toplantıda Günak’ın Başbakan’a kendisini ve yaptığı çalışmaları anlattığını belirten Kurşun, "Toplantıda oldukça duygusal bir atmosfer oluştu. Başbakan, Günak’ın başarıları karşısında çok etkilendi. Günak ise gururla toplantıdan ayrıldı. Uzun süre yaşadıklarımızın etkisinde kaldık. Açıkcası bu kadarını beklemiyorduk" dedi.

GÜNAK’IN OTOSUNA AVRUPA’DAN TAM NOT
Almanya’daki otomobil dergileri, Porsche 911 modeliyle Günak’ın Mindset aracının test karşılaştırmasını yaptı. ‘Geleceğin spor otomobilleri böyle mi olacak?’ başlıklı yazıda, ‘Mindset Geleceğin Porsche’si olabilir" yorumu yapıldı. Yazıda, şu göreşlere yer verildi: "Mindset için geleceğin Porsche’si terimi hiç de abartılı bir saptama değil. Çünkü Mindset ile 911 arasındaki ortak noktalar sanıldığından çok fazla: Yüksek verim, güvenilirlik, kalite ve statü. Mindset’in üreticileri Porsche’yi başka bir nedenle de örnek alıyor: 1948’de Ferdinand Porsche, 356’yı piyasaya çıkardığında tam bir devrim yaratmıştı. Çünkü halkın ‘Kaplumbağa’sı bir spor otomobile dönüşmüştü. Aynı şeyi Mindset de hedefliyor."

DÜNYA TANIYOR
Murat Günak, Kassel Güzel Sanatlar’da tasarım okudu. Patrick Le Quement’ın teşvikiyle, Londra Kraliyet Güzel Sanatlar’da mastır yaptı. Ford, Mercedes, Peugeot, DaimlerChrysler‘de çalıştı. 2004’te VW Grubu Tasarım Başkanı oldu. 2007’de görevinden ayrıldı.

KIRAÇ: PROJENİN İÇİNDE BİR ŞEKİLDE OLMAK İSTERİZ
KARSAN Yönetim Kurulu Başkanı İnan Kıraç
, Murat Günak’ın Mindset projesinin Türkiye’de üretilmesi projesine destek verdi. Kıraç, "Doğru çalışma yapılırsa, neden olmasın? Bu projenin bir şekilde içinde olmak isteriz" dedi. Otomotiv duayeni Kıraç, şunları söyledi: "Murat, Türkiye’nin iftihar ettiği bir tasarımcı. Otomobili bilen bir isim. Türkiye’de bu proje yapılabilir. Biz de bu projeyi takip etmek isteriz. Niş üretim yapan bir firma olarak bize de uyabilir. Ancak, projeyi incelemeden, konuşmak için çok erken."

BİLALOĞLU: TÜRKİYE’YE BÜYÜK KATMA DEĞER SAĞLAR
MİNDSET’İ Türkiye’de üretibilecek yatırımcılar arasında Doğuş Grubu’nun isminin geçmesini değerlendiren Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu, "Doğuş Grubu olarak şu anki ekonomik ortamda yatırım yapmak veya marka yaratmak gibi bir gündemimiz yok. Ama bu otomobilin incelenmesi ve desteklenmesi gerekiyor" dedi. Türkiye’nin otomotivde büyümesinin yolunun niş modellerle olacağını da söyleyen Bilaloğlu şunları söyledi: "Mindset, Türkiye için niş bir proje. Bu aracı sadece üretilip satılacak bir araç olarak değil Türkiye’ye teknoloji alanında sağlayacağı katkılara da bakmamız lazım. Belki bu araçta kullanılan teknoloji yarın başka sektörlerde de kullanılacak. Yani bu araç teknoloji olarak da Türkiye büyük katma değer sağlayabilir."

UFUK SANDIK

Sabah 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme