Mars’taki Gizemli Dikilitaş!

Bilgisayar
İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen‘in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl ç...
EMOJİLE

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine göre, Kızıl Gezegen‘in yörüngesindeki Mars Reconnaissance Orbiter’ın (MRO) özel yüksek çözünürlüklü kamerasıyla 270 kilometre uzaklıktan geçen yıl çektiği ve yeni yayınlanan görüntülerdeki dikilitaş biçimli kaya, uzayla ilgilenenler arasında heyecan yarattı.

Monolit biçimli gizemli taş ilk bakışta anlaşılmazken, Lunar Explorer Italia adlı bir internet sitesi, bir bölgeye zum yaptıktan sonra uzun gölgesi bulunan tuhaf dörtköşe yapıyı ortaya çıkardı.

"2001: Uzay Macerası" filminin kilit sahnelerindeki siyah dikilitaşı hatırlatan monolit taşla ilgili eski Montreal radyo programcısı olan David Tyler, blogunda, "Mars’ta eskiden bir uygarlık mümkün mü? NASA’nın bunun yanıtını biliyor olması olası mı? Bu yakınlaşma için bir işaret mi?" diye sordu.

Ay’da yürüyen ikinci insan Buzz Aldrin de geçen hafta bir televizyon programında, "Mars’ın aylarını ziyaret etmeliyiz. Mars’ın çevresinde 7 saatte bir dönen Phobos’ta patates biçimli alışılmadık bir yapı bir dikilitaş var. Kim koydu bunu oraya?" demişti.

Bilim adamlarına göre saçmalık

UFO ve bilim kurgu tutkunları, Mars’ta "dikilitaş" haberiyle komplo teorileri üretmeye devam ederken, bilim adamları bu iddiaları "saçmalık" olarak değerlendiriyor.

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, görüntüleri çeken NASA’nın Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) uzay aracının sorumlusu Arizona Üniversitesinden Ari Espinoza, 2008 yılına ait görüntülerde kanyon boyunca yayılmış iri kaya parçalarına dikkati çekerek, "Bilim kurgu hayranlarındaki görüntü yanlış yönlendiriliyor, kuzey tarafından bakıldığında bunun güneş ışığını yansıtan iri bir kaya parçası olduğu görülebilir" dedi.

MRO’nun yüksek çözünürlüklü HiRISE kameralarını çalıştıran ve görüntüleri internette yayınlayan ekibin üyesi Espinoza, web sitelerine giren ve güzel görüntülere bakanlara teşekkür ettiklerini belirterek,  "Ama bundan başka yorum yapacak bir şey yok" diye konuştu.

Kızıl Gezegen’de göktaşı

Öte yandan, NASA’nın Mars’taki çalışkan ikiz robotlarından Opportunity, Kızıl Gezegen‘de şimdiye dek bulunan en büyük göktaşı olduğu sanılan büyük bir kaya parçası keşfetti.

NASA’nın Pasadena’daki Jet Motorları Laboratuvarı’ndan yapılan açıklamada, 60 santimetre genişliğindeki kayanın kimyasal bileşimini anlamak için Opportunity’nin spektrometresiyle yaptığı incelemede, bunun bir meteorit (göktaşı parçası) olduğu ve robotun 1 yıl boyunca incelediği 800 metre genişliğindeki Victoria Krateri’nin oluşumuna yol açan göktaşının bir parçası olabileceği kaydedildi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur