Lise Öğrencilerinden ‘Hijyenik Buluş’

Bilgisayar
Manisa’nın Saruhanlı ilçesindeki Almış-Şentürk Anadolu Teknik Lisesi ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri, bulaşıcı hastalıkların temas yoluyla yayılmasını önleyecek bir buluşa imza attı.  ...
EMOJİLE

Manisa’nın Saruhanlı ilçesindeki Almış-Şentürk Anadolu Teknik Lisesi ve Teknik Eğitim Merkezi öğrencileri, bulaşıcı hastalıkların temas yoluyla yayılmasını önleyecek bir buluşa imza attı.

 

‘Hijyenik Asansör Projesi’ sayesinde asansöre binen kişi, algılama yöntemiyle çalışan butona basmadan istediği kata inip çıkabilecek.

 

Okul Müdürü Niyazi Akkuş, projeyi, Milli Eğitim Bakanlığı Erkek Teknik Öğretim Genel Müdürlüğü’nce düzenlenen ‘6. Proje Tabanlı Beceri Yarışması’na katılmak için hazırladıklarını söylüyor. Asansörlerde hijyenik bir ortam sağlamayı amaçladıklarını belirten Akkuş, "Halkın yoğun olarak kullandığı asansör butonlarında çok sayıda virüs ve bakteri bulunuyor. Projemizin amacı, bu tür hijyenik olmayan ortamlara insanların temasını önlemek. Bulaşıcı hastalıkların temas yoluyla yayılmalarının önüne geçmek." diyor. Yapılan araştırmalara göre asansörlerdeki tuşların, tuvalet ortamından 40 kat daha fazla mikrop taşıdığına dikkat çeken Akkuş, projenin bankamatik butonlarında, belediye otobüslerinde, ankesörlü telefonlarda, apartman zillerinde ve trafik lambalarında da kullanılabileceğini vurguluyor.

 

Oldukça iddialı olan projeyi, danışman öğretmenler Osman Güçtekin ve Savaş Apak’ın gözetiminde, 11. sınıf öğrencileri Tahsin Çilkuş ve Emre Koşar hazırladı.

 

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme