Laptop Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar
Piyasadaki yüzlerce farklı marka, model, boyut ve fiyat arasından seçim yapmak oldukça zor. Hele bir de CPU, RAM, GB işlemci hızı gibi teknik terimlere uzaksanız doğru laptopu satın almak tam bir müca...
EMOJİLE

Piyasadaki yüzlerce farklı marka, model, boyut ve fiyat arasından seçim yapmak oldukça zor. Hele bir de CPU, RAM, GB işlemci hızı gibi teknik terimlere uzaksanız doğru laptopu satın almak tam bir mücadele. Laptop almak isteyen ama nereden nasıl başlayacağına henüz karar vermemiş olanlar için birkaç önerimiz olacak.

Öncelikle laptopu hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Eğer amacınız sadece e-mail göndermek, internette basit çalışmalar yapmak veya ofis programlarını kullanmaksa bir netbook işinizi görebilir. Eğer işyerinizdeki karmaşık programları hakkıyla çalıştıracak bir laptop almak istiyorsanız o zaman masaüstü alternatiflerine bakmalısınız.

Önceliğiniz yüksek performans mı olacak yoksa fiyat mı? En pahalı laptop en iyisidir diye bir kural yok ama ekstra eklenen özelliklerin fiyatı arttırdığından emin olabilirsiniz.

Kimileri ise belirli bir markayı tercih eder. Bu durumda markanın modelleri arasından en çok işinize yarayacak olan modeli seçmelisiniz.

Kullanım amacınızı belirledikten sonra laptop çeşitleri arasından daha kolay bir karar verebilirsiniz. Buna göre laptopları genel olarak 4 ayrı kategoride değerlendirmek mümkün.

1. Netbook: Laptop bilgisayarların en ucuzu ve performans olarak en düşüğüdür. Eğer kısıtlı bütçeniz varsa, teknik beklentiniz yüksek değilse, e-mail okumak, chat yapmak, yazı yazmak gibi basit işlemler yapacaksanız netbook doğru bir tercih olabilir. Üstelik hafifliği ile her yere taşımanız da kolay. Netbook’ların ekran boyutu 8 ile 12 inç arasında değişir. Grafik özellikleri düşüktür, çoklu işlem yapmak isterseniz zorlanırsınız.

2. Ultrabook: Genellikle 11 veya 13.3 inç ekran boyutuna sahip olan ultrabook laptoplar hem hafif, hem ince, hem de teknik olarak yüksek performanslıdırlar. Ultrabook laptopların birçoğunda DVD veya BlueRay gibi bir okuyucu yoktur. Eğer sık seyahat eden, çantasında ağırlık istemeyen, optik okuyucuya ihtiyaç duymayan bir kullanıcıysanız ve teknik olarak çok yüksek performans beklemiyorsanız ultrabook laptoplar tam size göre.

3. Orta seviye laptoplar: Genellikle 14 ve 16 inç arasında ekran genişliğine sahip bu laptoplar kullanıcıların en çok tercih ettiği laptop türüdür. Teknik donanım özelliklerine göre farklı fiyat aralıklarına sahip olan bu laptoplar birçok kullanıcının ihtiyacını karşılar. Bütçeniz oranında daha yüksek veya daha düşük teknik özelliklere sahip olabilirsiniz. Eğer amacınız ortalama düzeyde grafik, video, ses ve yazı işlemlerini yapmak ve grafik özellikleri çok yüksek olmayan oyun oynamaksa orta seviye laptoplar işinizi görecektir.

4. Masaüstü alternatifi: Bu laptoplar teknik olarak en güçlü modellerdir. 16 inç ve üzeri ekran genişliğine sahip bu laptoplar ağır oldukları için taşınmaları zordur. Eğer amacınız en son çıkan oyunları oynamaksa veya güçlü işlemci gerektiren grafik ve video işlemleri yapmaksa masaüstü alternatifi laptopları tercih etmelisiniz.

Twitter: @denizergurel

Blog: http://medyaglob.com

E-mail: ergurel.deniz@gmail.com

TEKNOLOJİ DÜNYASINDAN KISA KISA

Sony ilk Ultrabook modelinin duyurusunu yaptı. Vaio T11 ve T13 adıyla iki versiyonu olan model önümüzdeki ay satışa sunulacak. Sandy Bridge Intel Core işlemciye sahip bilgisayarların 320 GB sabit disk kapasitesi ve 4 GB belleği var. Ekran genişliği ise 11 inç ve 13.3 inç olacak.

Amerikan Temsilciler Meclisi’nin onayladığı Siber Güvenlik Paylaşım ve Koruma Yasası (CISPA) internet dünyasını ayağa kaldırdı. Web tarayıcısı şirketi Mozilla yasaya kişisel mahremiyeti engellediği için karşı olduğunu açıkladı. Yasa Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) ve İç Güvenlik Bakanlığı’na internette ek denetleme yetkileri veriyor. Facebook, Oracle, Microsoft, T-Mobile, Intel gibi dev şirketler yasaya destek veriyor. Yasa Senato tarafından kabul edilir ve Obama tarafından imzalanırsa hayata geçecek.

Google e-mail servisinde otomatik çeviri sistemini başlattı. Bu sistem yardımıyla farklı dillerden gelen mesajları Gmail üzerinde doğrudan çevirmek mümkün.

Call of Duty serisinin yeni oyunu Black Ops 2’nin tanıtım videosu yayınlandı. 2025 yılında geçen oyun, nadir elementler yüzünden çıkan ABD ve Çin savaşını konu ediniyor.

Zaman

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme