KorkMAC sırası onlarda!

Bilgisayar
Şimdiye kadar virüs bulaşmadığı söylenen Apple’ın Macintosh bilgisayarların en az 600 binini özel yazılmış bir virüsün etkilemiş olabileceği açıklaması kullanıcılarını şaşkına çevirdi. Teknoloji...
EMOJİLE

Şimdiye kadar virüs bulaşmadığı söylenen Apple’ın Macintosh bilgisayarların en az 600 binini özel yazılmış bir virüsün etkilemiş olabileceği açıklaması kullanıcılarını şaşkına çevirdi.

Teknoloji sitelerinde yer alan haberlere göre, merkezi Finlandiya’da bulunan bilgisayar güvenliği firması F-Secure tarafından tespit edilen ve Rus anti-virüs programı satıcısı ”Dr Web” tarafından da niceliği belirlenen "Flashback trojan" zararlı yazılımı, aynı Microsoft’un Windows işletim sistemiyle çalışan PC’lerini hedeflediği gibi, Mac bilgisayarlarının savunma duvarını aşmak üzere tasarlanmış.

Bilgisayar güvenliği firması McAfee yetkilisi Dave Marcus, bilgisayar korsanlarının Apple bilgisayarlarını artık daha fazla hedeflemeye başladıklarını belirterek, "PC dünyasında saldırılar düzenlemek için her şeyi öğrenen ‘kötü adamlar’, artık Mac dünyasına yönelmeye başladılar. Mac uzun zaman PC zararlılarından etkilenmediğini söyledi ki bu doğru, şimdi Mac, zararlılarına karşı savunmasız" görüşünü savundu.

Dr Web firması da bilgisayar korsanlarının, şifre ya da banka hesap numarası gibi önemli bilgileri çalabilmelerine olanak verecek şekilde tasarlanan Flashback zararlısının 600 binden fazla Mac bilgisayara bulaşmış olabileceğini belirtiyor.

Bilgisayar korsanları, Mac kullanıcılarını, Adobe Flash video izleme yazılımı güncellemesine gizledikleri virüsü indirerek ”kandırıyor”.

Virüsün etkilediği Mac bilgisayarların büyük bölümünün ABD’de olduğu belirtiliyor.

AA
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme