Klavyeler Rafa Kalkacak!

Bilgisayar
Teknoloji şirketi Sestek, klavyeleri rafa kaldıracak bir yazılıma imza attı. Mikrofon aracılığıyla bilgisayara söylenilenleri eş zamanlı olarak metne dönüştürmeyi başaran şirket, teknolojide yeni bir ...
EMOJİLE

Teknoloji şirketi Sestek, klavyeleri rafa kaldıracak bir yazılıma imza attı. Mikrofon aracılığıyla bilgisayara söylenilenleri eş zamanlı olarak metne dönüştürmeyi başaran şirket, teknolojide yeni bir dönem başlattı. Söylenenleri saniyenin altında bir sürede ekrana taşıyan yazılıma en fazla ilgiyi doktor ve hukukçular gösterdi. Meslek gruplarına göre özel geliştirilen yazımlar sayesinde, her türlü teknik veriyi kolayca yazıya dökmek mümkün hale geldi.

Yakında tüm teknoloji araçlarının ses ile yönetileceğini belirten Sestek Genel Müdürü Serdar Karadayı, bu alanda önemli buluşlara imza attıklarını söyledi. Yazılımlarının tamamının yerli ve patentli olduğunun altını çizen Karadayı, "Türkiye’yi ses teknolojileri liginde önemli bir seviyeye taşımayı başardık" dedi. Geliştirdikleri sistemin akıllı bir teknolojik alt yapıya sahip olduğunu belirten Karadayı, yazılımın ayrıntılarına ilişkin ise şu bilgileri verdi: "Özel tanımlamalı sesli komutlarla rakam ve matematiksel sembolleri yazıya dökmeyi başardık. Böylece tarihleri rakam veya harfle, istenilen formatta yazdırma imkânına sahibiz." Sestek’in GVZ FreeTalk adını verdiği yazılım, internet kullanımını da değiştiriyor. Yazılım sayesinde kullanıcılar internette arama yapma, e-posta oluşturma, blog yazma gibi işlemleri sesli komutlarla gerçekleştirerek aktif biçimde bilgisayar kullanabiliyor.

30 Ar-Ge mühendisi çalışıyor
2000’DE kurulan Sestek, geçen süre içinde Türkiye’nin en büyük ses teknoloji şirketi oldu. Tamamı Türk mühendislerden oluşan 37 kişilik kadrosu ile ilkleri hayata geçiren firma bugüne kadar 20’ye yakın patentli ürün geliştirdi. Sesi yazıya, yazıyı da sese hatasız olarak dönüştürmeyi başaran şirketin hedefi ise yapay zekâ ile bu teknolojiyi birleştirmek. 

8Sütun.com

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme