İşte Klonlanmış Buzağılar!..

Bilgisayar
İstanbul Üniversitesi‘nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla dünyaya gelen ilk kopya dişi Anadolu sığırları "Ece" ve "Ecem" dün ilk kez tanıtıldı. TÜBİTAK, İstanbul Ün...
EMOJİLE

İstanbul Üniversitesi‘nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyonla dünyaya gelen ilk kopya dişi Anadolu sığırları "Ece" ve "Ecem" dün ilk kez tanıtıldı.

TÜBİTAK, İstanbul Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesi tarafından yürütülen proje kapsamında "Ece" ve "Ecem", mezbahada kesilen bir hayvanın genlerinden alınan hücrelerden klonlandı. İkiz buzağılar 280 günlük gebelik süresini takiben klonlarda karşılaşılan hiçbir sağlık sorununu yaşamadan sağlıklı bir şekilde doğdu.

Veteriner Fakültesi‘nde yapılan toplantıda, İstanbul Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Kemal Ak, TÜBİTAK Gen Mühendisliği Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Sezen Arat ve İstanbul Üniversitesi Veteriner Hekimliği Fakültesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Serhat Pabuçcuoğlu proje hakkında bilgi verdi. Papuççuoğlu, 2005 yılında başlayan projenin amacının, hastalıklara ve zorlu iklim koşullarının dirençli Anadolu sığır ırklarının, klonlama teknolojisiyle üretilebilme olanağının belirlenmesi olduğunu söyledi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme