Huzurlarınızda Yine Yeniden iPad

Bilgisayar
Deniz Ergürel’in haberi 16, 32, 64 GB, dahili hafıza ve Wi-Fi, 3G bağlantı seçenekleri sunan iPad 2’yi yakından inceledik. iPad 2’yi orijinal versiyonundan farklı kılan en önemli öze...
EMOJİLE

Deniz Ergürel’in haberi

16, 32, 64 GB, dahili hafıza ve Wi-Fi, 3G bağlantı seçenekleri sunan iPad 2’yi yakından inceledik.

iPad 2’yi orijinal versiyonundan farklı kılan en önemli özellik, daha ince ve daha hafif olması. 8,8 mm kalınlık ile iPhone 4’ten bile ince bir dizayna sahip olan iPad 2, 600 gram ağırlığı ile orjinal versiyonundan yüzde 15 daha hafif. iPad 2’yi elinize ilk aldığınızda aradaki bu farkı çok net bir şekilde hissedebiliyorsunuz.

Siyah ve beyaz renk olarak satışa sunulan iPad 2’nin arka yüzeyi yine gri alüminyum materyalden ama bu sefer öncekinden biraz daha parlak ve daha düz. Cihaz daha ince ve daha yumuşak hatlara sahip. Ön ve arka yüzdeki kamera ile arka yüzün sağ alt köşesine yerleştirilmiş dahili hoparlör ise göze çarpan diğer değişiklikler.

İşlemci, grafikler ve ekran: 1 GHz’lik çift çekirdekli A5 işlemciye ve 512 MB RAM2e sahip olan iPad 2, bir öncekinden 2 kat hızlı. Orjinal versiyonu gibi 1024 x 768 çözünürlüğe ve 9,7 inç arkadan aydınlatmalı LED ekrana sahip. iPad 2’nin görüntü kalitesi etkileyici ve daha görüş açısı daha geniş. iPhone 4 ekran kalitesindeki Retina Display özelliği ise henüz yok.

Üç eksenli jiroskop ise yeni eklenen özelliklerinden bir başkası. Yön ölçümü ve açısal dengenin korunmasına yardımcı olan bu özellik sayesinde uygulamalar iPad’in hangi yöne doğru çevrildiğini gerçeğe yakın bir şekilde algılıyabiliyor.

Pil süresi 10 saat: iPad 2’nin her ne kadar boyutları incelmiş ve ağırlığı hafiflemiş olsa da uzun pil ömründe bir değişiklik yok. Cihaz, 3G ve WiFi kullanımına göre 10 saate yakın şarj edilmeden kullanılabiliyor. Bu özelliği ile iPad hem diğer tablet rakiplerine hem de laptop ve netbook’lara büyük fark atıyor.

Görüntü kalitesi iyi değil: iPad 2’de VGA görüntü kalitesine sahip ön kamera ve HD (720p) kalitesinde kayıt yapmaya imkân veren arka kamera olmak üzere iki kamera mevcut. Arka kamera ile 5x dijital zoom yapmak da mümkün.

Teknik olarak bakıldığınvda maalesef her iki kamera da henüz fotoğraf makinenizin yerini alacak kadar iyi değil. Bu kameralar belki çok acil durumlarda basit görüntüler almanıza yardımcı olabilir. Fakat elde ettiğiniz görüntü kalitesi çok tatmin edici olmaktan uzak.

Apple’ın görüntülü konuşma imkânı sunduğu FaceTime servisi ise oldukça pratik ve etkileyici. iTunes hesabınızla birlikte kullanabileceğiniz bu servis sayesinde tüm kameralı Apple kullanıcıları ile dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar ücretsiz görüntülü konuşma yapabilirsiniz.

İşletme sistemi: iPad 2, bir önceki versiyona göre daha hızlı internette dolaşma imkânı veren iOS 4.3 işletim sistemi ile geliyor ama flash desteği hâlâ yok. AirPrint özelliği ile iPad’deki belgelerinizi WiFi aracılığıyla doğrudan yazdırmanız mümkün. Bu özelliği kullanmanız için sürücü yüklemeniz veya kablo bağlantısı yapmanız gerekmiyor.

***

iPad 2’ye özel aksesuarlar

Smart Cover – Dahili mıknatıslara sahip olan Smart Cover ile iPad 2’nin ekranını dış darbelere karşı koruyabiliyorsunuz. Ayrıca katlanabilir özelliği ile Smart Cover, iPad’inizi farklı açılarda tutmanıza da yardımcı oluyor. Poliüretan ve deri olmak üzere 9 renk seçeneğine sahip olan Smart Cover, iPad’in sadece ön yüzünü kapatıyor. Böylece hem belirli bir seviyeye kadar koruma yapmış hem de cihazın estetiğinden ödün vermemiş oluyorsunuz.

HDMI adaptör – Sıklıkla sunum yapan birisi iseniz HDMI adaptör işinize çok yarayacaktır. Bu adaptör yardımıyla iPad ekran görüntüsünü -birebir tüm hareketleriyle- HD televizyona veya projeksiyon cihazına aktarmak mümkün.

***

Eksikleri de var

Estetik dizayn, hafiflik, uzun pil ömrü, FaceTime video chat ve çift çekirdekli hızlı işlemci iPad 2’nin en büyük artıları. Buna bir de App Store’da iPad için özel olarak hazırlanmış uygulama zenginliğini de eklemek gerekir.

Cihazın Avrupa ülkeleri ile aynı fiyatta Türkiye’de satışa sunulması ise bir başka önemli nokta. USB girişinin olmaması, flash desteğinin verilmemesi ve kamera kalitesinin düşüklüğü ise en büyük eksiklikleri olarak not edilebilir.

Tablet almayı ilk defa planlayanlar iPad 2’yi denedikten sonra kararlarını vermeliler. iPad’in ilk versiyonunu kullananlar ise yeni modeli almakta acele etmeyebilir. Eğer onlar için kamera, daha hızlı işlemci, daha estetik dizayn ve daha az ağırlık önemli değilse iPad’in bir sonraki versiyonunu bekleyebilirler. Tercih sizin! Sonuç olarak iPad 2’nin piyasadaki mevcut tablet seçeneklerinin en başında geldiğini söylemek mümkün. Apple bu yeni ürünüyle de piyasa standartlarını belirlemeye devam ediyor.
***
Laptopunuz ıslandığında ne yapmalısınız?
Eğer laptopunuz ıslandığında acil önlemler almazsanız cihazınızı bir daha hiç kullanamayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda alacağınız bazı önlemler kalıcı zararları engelleyebilir.

Cihazınız ıslandığı anda elektrik kaynağı ile bağlantısını hemen kesin. Bilgisayarı ters çevirin ve üzerindeki sıvının iç aksama yayılmasını engelleyin.

Cihazın üzerinde görünen sıvıyı bir bez yardımıyla hemen temizleyin. Pili ve diğer harici aygıtları çıkarın. Laptopunuzu ters çevirin ve bu şekilde birkaç gün tutun.

Saç kurutma makinesi kullanmayın, çünkü elektronik aksama zarar verebilirsiniz.

Laptopun pilini takın. Eğer cihazınız çalışıyorsa bu şekilde bir süre bırakın ve sonra kapatın. Çalışmamışsa bu sefer elektrik kablosunu takarak deneyin. Sorun devam ediyorsa teknik servisten yardım alın. Kola, kahve, meyve suyu gibi şekerli bir sıvı dökülmüşse ilk müdahaleyi yaptıktan sonra cihazınızı mutlaka teknik servise götürün.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme