Google’dan Yerli Markalara Fatih Engeli!

Bilgisayar
Hakkı Alkan’ın haberi Ülkemizin en büyük bilişim projesi olarak hayata geçirilecek olan Fatih Projesi için ilk adımlar atılmaya başlandı. Milyarlarca dolarlık dev pastadan yerli markaların daha ...
EMOJİLE

Hakkı Alkan’ın haberi
Ülkemizin en büyük bilişim projesi olarak hayata geçirilecek olan Fatih Projesi için ilk adımlar atılmaya başlandı.

Milyarlarca dolarlık dev pastadan yerli markaların daha çok pay alması için yerli markaların destekleneceğinin açıklanmasına rağmen, işler maalesef planlandığı gibi gitmedi.

Daha önce yayınladığımız haberde belirttiğimiz gibi 8500 adetlik ilk tablet bilgisayar siparişi için hazırlanan şartnamede, işletim sistemi olarak Android 3.0 ve üstü özellikler istenmişti.

Oysa bu işletim sisteminin lisansını elinde bulunduran Google, yerli markalarla henüz anlaşmaya varamadı. Bu problemden dolayı, yerli markalar da ihaleye katılamadı.

Hem yerli markaları desteklemek hem de dış ticaret açığını azaltmak için alınan önlemler, hazırlanan şartnamede, Google’ın nasıl davranacağı hesap edilmediği için ters tepmiş durumda.

Daha projenin ilk aşamasında milyonlarca lira, yabancı markalara doğru yola çıktı bile.
Konu hakkında görüş aldığımız Exper Genel Müdürü Orhan Korkusuz, Google’ın yaşattığı bu krizi nedenleriyle açıkladı.

Milyonlarca öğrenciyi yeni nesil eğitim teknolojileriyle tanıştıracak olan Fatih Projesi’nde yerli bilgisayar markalarının desteklenmesi konusunda, sonraki ihaleler için umutlu bekleyiş sürüyor.

Shiftdelete.net