Fizik Olimpiyat Takımı Belli Oldu

Bilgisayar
Türkİye Fizik Olimpiyat Milli Takımı açıklandı. Takımda ilk kez aynı okuldan iki öğrenci yer aldı. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden iki öğrenci, Fizik Olimpiyatları için Milli Takıma katı...
EMOJİLE

Türkİye Fizik Olimpiyat Milli Takımı açıklandı. Takımda ilk kez aynı okuldan iki öğrenci yer aldı. Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden iki öğrenci, Fizik Olimpiyatları için Milli Takıma katıldı. Geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek ve genç yeteneklerimizi teşvik etmek olarak tanımlanabilecek olan Olimpiyat etkinlikleri, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) yürütülmektedir. Bu çalışmalar her yıl hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde yapılmaktadır.

Ulusal çapta düzenlenen yarışmalar mayıs ve aralık aylarında, iki aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Birinci Aşama Sınavları’nda üstün başarı gösteren öğrenciler yaz hazırlık kurslarında eğitilmekte, ayrıca her daldan yaklaşık 40-50 kişilik başarılı bir grup aralık ayında yapılacak olan İkinci Aşama Sınavı’na davet edilmektedir. İkinci Aşama Sınavları’nda dereceye girenlere madalya ve para ödülü verilmektedir. Bu öğrenciler, Uluslararası Bilim Olimpiyatları için eğitilmek üzere kış hazırlık kurslarına çağrılmaktadır. Bugüne kadar Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin 14 öğrencisi bu imkanlardan faydalanma hakkını daha 9. ve 10. sınıflar seviyelerinde yakalamış bulunmaktadır.

Geçtiğimiz yıl Vietnam’da düzenlenen 39. Uluslararası Fizik Olimpiyatları’na ülkemizi temsilen katılan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi öğrencisi Ahmet Can Musabeyoğlu henüz 9. sınıf öğrencisi olmasına rağmen dünya 4.’lüğü derecesi kazanmıştı. Bu yıl Fizik Olimpiyatları Takımımız toplam 5 kişiden oluşmakta ve Fizik Milli Takımı’na 2 öğrenci gönderen Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi bu unvanı ilk kez elde eden okul olmuştur. Olimpiyatlar bu yıl Meksika’da 12 – 19 Temmuz 2009 tarihlerinde düzenlenecek.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur