Einstein’ın Kankası Öldü

Bilgisayar
Nobel ödüllü Danimarkalı nükleer fizik profesörü Aage Bohr, 87 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, Bohr için cenaze töreninin pazartesi günü düzenleneceğini bildirdi. Albert Einstein‘ın hem mesle...
EMOJİLE

Nobel ödüllü Danimarkalı nükleer fizik profesörü Aage Bohr, 87 yaşında hayatını kaybetti.
Ailesi, Bohr için cenaze töreninin pazartesi günü düzenleneceğini bildirdi.

Albert Einstein‘ın hem meslektaşı hem de yakın arkadaşı olan Bohr 1975 yılında, Ren Roy Mottelson (Danimarka) ve Leo James Rainwater (ABD) ile birlikte "atom çekirdeğinde kolektif hareket ve parçacık hareketi arasındaki bağlantıyı bulmalarından ve bu bağlamda atom çekirdeğinin yapısıyla ilgili kuramları geliştirmelerinden" dolayı Nobel Fizik Ödülüne layık görülmüş ve bu ödülü alan ikinci Danimarkalı olmuştu.

Aage Bohr‘un babası ünlü fizikçi Niels Bohr da, Nobel Fizik Ödülünü 1922’de nükleer araştırma çalışmaları dolayısıyla almıştı.

Babasının Nobel ödülünü almasından birkaç ay önce doğan ve ailesinin yaşadığı, daha sonra Niels Bohr Enstitüsü adını alan Kopenhag Kuramsal Fizik Enstitüsü‘ndeki fizik uzmanlarının arasında büyüyen Bohr, biyografisinde de, uluslararası üne sahip bazı nükleer fizikçileri, çocukluğunun birer parçası olarak nitelemişti.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme