Dokunmatik Oyun: PS Vita!

Bilgisayar
Japon teknoloji üreticisi Sony’nin PSP NGP kod adı ile duyurduğu yeni nesil taşınabilir oyun konsolu resmen gün yüzüne çıktı. ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen dünyanın en büyük oyun...
EMOJİLE

Japon teknoloji üreticisi Sony’nin PSP NGP kod adı ile duyurduğu yeni nesil taşınabilir oyun konsolu resmen gün yüzüne çıktı. ABD’nin Los Angeles kentinde düzenlenen dünyanın en büyük oyun fuarı E3 2011’de latincede ‘yaşam’ anlamına gelen Vita ismiyle tanıtılan “PS Vita”nın, bir önceki taşınabilir oyun konsolu PSP’ye göre yaklaşık 2 cm genişleyen 5 inçlik (12.7 cm) çoklu dokunmatik OLED ekranı bulunuyor.

LCD ekrana göre düşük enerji tüketen, daha ince ve hafif olan OLED ekranlı PS Vita’nın ekran çözünürlüğü de iki katına çıkarıldı. 3G, dört çekirdekli işlemci, flash hafıza, arka dokunmatik yüzey ve çift kamera gibi yeni özellikler eklenen PS Vita’nın kalınlığı da 5 milimete inceldi.

BU YIL SONUNDA ÇIKACAK
Wi-Fi’lı modelinin yanı sıra 3G+Wi-Fi’lı modeli de olan PS Vita’nın fiyatı ise sadece Wi-Fi’lı modelde 249 dolar, 3G destekli modelde 299 dolar olarak açıklandı. Yeni konsolun bu yılın son çeyreğinde Türkiye de dahil tüm dünyada satışa çıkarılması planlanıyor. Aynı zamanda 6 yöne hareket de algılayabilen, OLED dokunmatik ekranı ve arkasında touchpad bulunan cihazın Avrupa fiyatının da 249 ila 299 Euro olması bekleniyor.

LittleBig Planet ve Uncharted: Golden Abyss gibi popüler çıkış oyunlarıyla oyun tutkunlarının karşısına çıkacak olan PS Vita için başlangıç olarak 80 oyun geliştirildi. Tanıtımda verilen bilgiye göre ilki 2004 yılının aralık ayında piyasaya sürülen Sony PSP ailesinin dünya çapındaki toplam satış adedi 70 milyonu buldu. Öte yandan E3 2011 etkinliğinde açıklanan rakamlara göre küresel oyun pazarının büyüklüğü 65 milyar doları aştı.

Haber Türk

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme