Da Vinci Robot Aslan Yapmış

Bilgisayar
Fransa kralının gururunu okşamak için yaklaşık 500 yıl önce Leonardo da Vinci’nin tasarladığı mekanik aslan heykeli İtalyan bir tasarımcı tarafından yeniden yapıldı. Fransa kralının gururunu okş...
EMOJİLE

Fransa kralının gururunu okşamak için yaklaşık 500 yıl önce Leonardo da Vinci’nin tasarladığı mekanik aslan heykeli İtalyan bir tasarımcı tarafından yeniden yapıldı.

Fransa kralının gururunu okşamak için yaklaşık 500 yıl önce Leonardo da Vinci tarafından yaratılan aslan, İtalyan bir tasarımcı Renato Boaretto tarafından yeniden yapıldı. Da Vinci’nin mühendislik alanındaki dehasını gösteren bu mekanik aslan Loire Nehri yakınlarındaki Clos Lucé Şatosu’nda sergilenecek.

Leonardo da Vinci’nin taslağını hazırladığı robot aslan, Renato Boaretto tarafından ilk defa tüm ayrıntılarıyla kurgulandı. Aslanın yapımında kullanılan hesapları ve çalışması için gerekli olan diğer mekanik planları, o dönemde 66 yaşlarında olan büyük sanatçı yapmıştı. Bu kurmalı mekanik aslan robotu, 6 metre uzunluğunda ve 1 metre yüksekliğinde. Aslan yürüyebiliyor, kuyruğunu sallayabiliyor ve başıyla basit hareketler yapabiliyor.

Robot da Vinci tarafından hünerini göstermek ve kralı eğlendirmek amacıyla yapılmıştı. 21. yüzyılın teknolojisi tabii ki da Vinci’nin yüzyıllarca önce yaptığı buluşu çok etkili bir robot aslan haline getirdi.
Leonardo da Vinci’nin aslanı bu yaz kedi adımlarıyla sergi salonunu gezecek ve bu seyahat 31 Ocak 2010’a kadar devam edecek. Zira aslan, Leonardo da Vinci ve Fransa’ya ilişkin sergilerden birinde sanatseverlerin karşısına çıkacak. Sergi, 1519 yılında ölen da Vinci’nin hayatının üç yılını geçirdiği Loire Nehri yakınındaki Clos Lucé Şatosu’nda ziyarete açılacak.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur