Çalınan Laptopuzunun Peşini Bırakmayın!..

Bilgisayar
Çalınan laptopuzunu ve cebinizi Prey ile izleyin! Laptop’umuzu kaybetmek için dikkatsiz olmamız şart değil. Aslında böyle bir durum hepimizin başına gelebilir. Ancak bu, onu bir daha hiç bulamay...
EMOJİLE

Çalınan laptopuzunu ve cebinizi Prey ile izleyin!

Laptop’umuzu kaybetmek için dikkatsiz olmamız şart değil. Aslında böyle bir durum hepimizin başına gelebilir. Ancak bu, onu bir daha hiç bulamayacağınız anlamına gelmiyor.

Prey adındaki açık kaynak paketi ile hırsızın cihazınızı nasıl kullandığını görebilir, şikayette bulunacağınız yetkililer için faydalı bilgiler elde edebilirsiniz.

Prey, Windows, Mac OS X ve hatta Linux dağıtımlarında çalışıyor. Mobil platform Android’i de destekleyen Prey’in iPhone sürümü ise yolda.

Prey’i bir web konsolu yoluyla kontrol ediyorsunuz. Cihazlarınızdan biri kaybolduğunda onu denetim panelinden işaretliyorsunuz ve Prey onu gözlemeye başlıyor. Cihazın çevrimiçi olduğu farkedildiği anda Prey, cihaz hakkında size birçok bilgi gönderiyor ve cihazınızın konumunu size bildiriyor.

Cihazı ayarlayın

Prey, sadece uygulamanın yüklü olduğu PC’leri takip edebiliyor. Ancak Prey’i yüklemek, yönetici haklarına sahip olduğunuz sürece çok kolay.

Prey yönetici hesabınızı güçlü bir parolayla korumak, yerinede bir fikir olacaktır. Bu, hırsızın onu sistemden kaldırmasını zorlaştıracaktır.

Prey’i yükledikten sonra size raporlama yöntemini soracaktır. Raporlama yöntemi, izleme yazılımının cihazlarla nasıl iletişim kuracağını ve bilgilerin size nasıl raporlanacağını belirlemektedir. Önerilen yöntem, Prey’in web tabanlı denetim panelini (Prey + Control Panel) kullanmanızdır.

Bunun ardından bir kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekecektir. Diğer cihazlarınıza yapacağınız yüklemelerde cihazınızı varolan hesabınızla bağlama seçeneğini tercih edin.

Yapılandırma, tuzağı yerleştirme

Prey’in yapılandırma aracını çalıştırın ve "Manage Prey Settings" seçeneğine tıklayın. Burada dilerseniz Windows’da parolasız olarak Misafir hesabını etkinleştirebilir, hırsızın bu hesaba girmesini sağlayarak onun hakkında birçok bilgi edinebilirsiniz.

"Wi-Fi auto-connection" seçeneğini seçtiğinizde Prey, gizlice en yakın Wi-Fi hotspot’una bağlanacak ve size raporlar gönderecektir.

Tuzağınızı yerleştirin

Tarayıcınızda http://panel.preyproject.com adresine gidin ve Prey kullanıcı adı/parolanızla oturum açın.

Cihazının ismine tıklayın ve Ayarlar’a tıklayın. Buradan makinenizin adını değiştirebilirsiniz.

Donanım bölümünde istediğiniz cihazınızın donanımı hakkında detaylı bilgiler edinebilirsiniz. Buradan hırsızın makinenizin donanım bileşenlerini değiştirip değiştirmediğini görebilirsiniz.

Prey ayarları

Dilerseniz laptopunuzda herhangi bir donanımsal değişiklik meydana geldiğinde e-posta almayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin bu şekilde herkese açık bir PC’den bir bellek kartının çalındığını anlayabilirsiniz.

"Ana" bölümünde bulunan ayarlar, iki gruba ayrılmıştır. "Gerçekleştirilen eylemler"de Prey’in cihazınızda gerçekleştireceği eylemler yer alır. Bunları cihazınız kaybolana dek kapalı tutmanız yerinde olacaktır.

Hırsızı caydırmak için birkaç seçeneğiniz var. Bunlardan birincisi olan Alarm seçeneği, kayıp cihazınızdan yüksek bir ses çıkararak eğer yakınlardaysa onu bulmanıza yardımcı olacaktır. "Uyarı" ise cihazınızın duvar kağıdını değiştirecek ve hırsıza cihazın Prey tarafından takip edildiğini söyleyecektir.

Cihazınızı uzaktan kilitleyin veya izleyin

Çalınan cihazınızı uzaktan kilitleyebilir veya sessiz kalarak bilgi toplamaya devam edebilirsiniz

Kilitleyin

Bu yöntemler hırsızı vazgeçirmeydiyse, Kilitleme seçeneğini kullanarak doğru parola girilene dek PC’nizin kullanılmasına engel olabilirsiniz.

Alternatif olarak Prey’in hırsız hakkında sessizce bilgi toplamasını da sağlayabilirsiniz. Cihazınız çevrimiçi olduğu anda Prey yakındaki bir Wi-Fi erişim noktasını kullanarak konumunu anlayabilir ve Google Maps üzerinde gösterebilir. Prey, konumu belirlemede cihazın bağlı olduğu ağlardaki gizli ve özel IP’lerden de faydalanıyor.

Prey dilerseniz hırsızın router’ı yoluyla bir trace-route çalıştırabilir (google.com’a), masaüstü oturumu hakkında sayısız bilgi sunabilir, hangi klasördeki hangi dosyaların değiştirildiğini gösterebilir, size bir ekran görüntüsü gösterebilir. Zamanla hırsızın ziyaret ettiği sitelerin, çalıştırdığı uygulamaların, oluşturduğu dosyaların bir listesini oluşturabilirsiniz.

Web kamerasını kullanın

Er veya geç hırsızın web hesabına veya başka bir siteye oturum açarken ekranından çekilen görüntüyü elde edeceksiniz. Parolasını elde etmeyecek olsanız da, kullanıcı adını açıkça görecek ve onunla iletişime geçebileceksiniz.

Cihazınızın bir web kamerası varsa Prey, gizlice kamera yoluyla fotoğraflar çekip size gönderebilir.

Ancak kameranız çalıştığında onunla beraber yanan bir LED ışığı varsa (HP laptoplardaki gibi) hırsız kamerayı kapatabilir ve her şeyi farkedebilir.

Prey’in ücretsiz sürümünde 10 dakika ile 40 dakika arasında bilgi toplayabiliyorsunuz. Pro sürümde ise cihazla sürekli bağlantı kurabilirsiniz.

Chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme