Bu Sabit Disk 28 Yıldır Çalışıyor!

Bilgisayar
Seagate çalışan en eski çalışan sabit diskini bulduğunu açıkladı. 1983’te piyasaya sürülen en eski Seagate sabit diski ST-412, bugün 28 yaşında ve hala çalışmaya devam ediyor. Eski bir IBM PC...
EMOJİLE

Seagate çalışan en eski çalışan sabit diskini bulduğunu açıkladı. 1983’te piyasaya sürülen en eski Seagate sabit diski ST-412, bugün 28 yaşında ve hala çalışmaya devam ediyor.

Eski bir IBM PC’nin sabit diski olan ST-412, sahibi Mitch Hansen’ın çatı katında ortaya çıktı. 5.25 inçlik dört adet plağa sahip olan diskin sekiz adet okuma ve yazma başlığı bulunuyor. 3.600rpm hızdaki disk 2.1kg ve 10MB veriyi içerisinde tutabiliyor. Diskin fiyatı ise o zamanlar 263 pound’du.

Bugün bir masaüstü bilgisayar 3TB’lık Barracuda disk kullanabiliyor. Beş adet plakasının yanında on adet okuma ve yazma başlığı olan sabit diskin hızı 7.200rpm ve 190 pound’luk bir fiyatı bulunuyor. Sabit disk piyasasında 28 yılda birçok şeyin değiştiğini görebiliyoruz ancak "giriş çıkış" kapasitelerinin diğerlerine oranla çok da değişmediği gözlenebiliyor.

chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme