Bu Deney Bir Türk’e Emanet

Bilgisayar
Uçan laboratuvar Airbus 300, önemli bir buluş için dün sabah saat 10:00’da, Köln-Bonn Havalimanı’ndan havalandı. Ödüllü araştırmacı Dr. Cenk Aktaş başkanlığındaki ekibe ev sahipliği yapan ...
EMOJİLE

Uçan laboratuvar Airbus 300, önemli bir buluş için dün sabah saat 10:00’da, Köln-Bonn Havalimanı’ndan havalandı.

Ödüllü araştırmacı Dr. Cenk Aktaş başkanlığındaki ekibe ev sahipliği yapan Airbus 300’de oluşturulan ‘yerçekimsiz’ ortamda, metrenin yüz milyonda biri uzunluğunda nano kablocuk üretmek için deneyler yapılacak. Dr. Cenk Aktaş, “Dünyada ilk olarak, yerçekimsiz ortamda ‘nano kablocuk’ üreteceğiz. Bu deney, bu nedenle önem taşıyor” dedi.

3 günde 90 dalış yapacaklar

Almanya Saarbrücken’deki Yeni Malzemeler Ensitüsü’nün Biyomalzemeler Bölüm Başkanı Dr. Cenk Aktaş öncülüğündeki ekibe, Enstitü’nün yöneticilerinden Prof. Michael Veith de eşlik ediyor. 3 gün sürecek deneyler sırasında uçak, 90 ‘parabolik dalış’ gercekleştirecek. Her paraboluk dalışta, 22 saniyelik süreçte yerçekimi sıfırlanacak.

Yerçekimi sıfırlandığında Dr. Aktaş ve ekibi; vakum içerisinde ısıtılan metal altlıklara kendi geliştirdikleri bir molekülü buhar halinde gönderecek. Yerçekiminin tekrar normale dönmesinden önce buhar gönderme işlemi sonlandırılacak. Ekip; gönderilen buharın, ısıtılan metal yüzeylerde ayrışması sonucu nano boyutta kablocuklar oluşturmayı hedefliyor.

20 nanometre’lik kablolar

Asıl amaçları ise 20 nanometre kalınlığında, 8-10 mikrometre uzunluğundaki kablocukların yerçekimi nedeniyle bükülmesini önlemek. Dr. Cenk Aktaş, bükülmeyi önleme çalışmasınının amacını, elektronik devrelerde iki noktayı en kısa yoldan birleştirmek olarak tanımlıyor. Söz konusu kablocukların nano elektrik devrelerde, biyolojik sensörlerde ve implant uygulamalarında (ortopedi ve diş hekimliğinde) kullanılması bekleniyor.

Dr. Aktaş, “Ortopedik implantlar, duruma göre dokulu ya da düz olması için bazı işlemlere tabi tutuluyor. Bu yüzeylerin, hücre boyutunda ya da daha küçük nano kablocuklarla kaplandığında hücreler daha hızlı reaksiyon gösteriyor. Nano kablocukların, hücrelerin tutunmasını artıran özelliği var.”

Dr. Aktaş, Almanya’da ‘En başarılı araştırmacı’ ödülüne layık görüldü

TÜRKİYE’de; ODTÜ Metalurji ve Malzeme Mühendisliği bölümü mezunu olan 32 yaşındaki Dr. Cenk Aktaş, Şubat 2009’dan bu yana Almanya-Saarbrücken’deki Yeni Malzemeler Ensitüsü’nde Biyomalzemeler Bölüm Başkanlığı’nı yürütüyor. 2006-2007 arasında Almanya Kaiserslautern Teknik Üniversitesi’nde Nanobiyoteknoloji araştırmalarına katılan Dr. Cenk Aktaş, 2003’te Christian Albrechts Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışırken Prof. Werner Petersen adına verilen ‘en başarılı araştırmacı’ ödülüne layık görülmüştü.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur