Bitmeyen kavga: FIFA mı, PES mi?

Bilgisayar
Deniz Ergürel’in haberi      Çünkü tam da bu zamanlarda futbol oyun dünyasının en popüler iki üyesi olan FIFA ve PES oyunları piyasaya çıkar. Bu yıl da gelenek bozulmadı. Kon...
EMOJİLE

Deniz Ergürel’in haberi   
 

Çünkü tam da bu zamanlarda futbol oyun dünyasının en popüler iki üyesi olan FIFA ve PES oyunları piyasaya çıkar. Bu yıl da gelenek bozulmadı.

Konami’nin geliştirdiği PES 13, Avrupa’da ve ülkemizde 20 Eylül’den bu yana satışta. EA Sports’un geliştirdiği FIFA 13 ise 28 Eylül’den itibaren raflardaki yerini almaya başladı.

Video oyunu tutkunlarının vazgeçilmezi haline gelen bu iki oyun, her yıl yapılan güncellemelerle artık daha bir gerçekçi. Messi gibi çalım atmanın, Ronaldo gibi şut atmanın veya Cech gibi penaltı kurtarmanın zevkini yaşayabileceğiniz bu oyunlar, bu yıl da ilgi çekmeye devam edecek.

Bu iki oyun arasındaki rekabet ise büyük takımlar arasındaki mücadeleleri aratmayacak cinsten. İlk çıktığı 1996 yılından başlayarak futbol oyunu piyasasını domine eden FIFA, 2002 yılında PES’in piyasaya çıkmasıyla oyun piyasasındaki tahtını rakibine kaptırdı. O yıldan sonra futbol oyunu sevenlerin gözdesi olan PES ise 2010 yılından itibaren bir düşüş içine girdi. FIFA 10 ile gelen yenilikler, oyun severlerin dikkatini daha çok çekince kavga tekrar kızışmış oldu.

Yapmış olduğu yenilikler, gerçekçi oyun teknikleri ve gelişmiş grafik unsurlar sayesinde FIFA’nın, son birkaç yıldır futbol oyunu piyasasında daha popüler hale geldiğini söyleyebiliriz. Geçtiğimiz yıl FIFA 12’nin dünya çapındaki satış rakamının PES 12’den tam dört kat fazla olması da bunun göstergesi. Peki bu yıl her iki oyunda ne gibi yenilikler var?

FIFA’da ‘secde sevinci’

FIFA 13: Oyunun bu yılki versiyonunda 31 farklı dünya ligi mevcut. Lisanslanmış takım sayısı 500’den fazla. Geçen yılki liglere ek olarak bu yıl Suudi Arabistan liginin de eklendiği oyunda maalesef Türkiye Spor Toto Süper Ligi yok. Oyundaki tek Türk takımı ise menüde ‘diğer ülkeler’ kategorisi altında yer alan Galatasaray. Oyunda aralarında Türkiye’nin de olduğu 46 ülkenin milli takımı var.

FIFA 13’te yapılan güncellemelerin en önemlisi, oyunun fizik kurallarının iyileştirilmesi olmuş. Örneğin dokunuş kontrolü (first touch control) sayesinde oyuncuların topu kontrol etme yeteneği ve pas verme özellikleri artık daha gerçekçi diyebiliriz. Ayrıca oyuncular atağın şekline göre daha etkin pozisyon alabiliyorlar.

Top sürme, pas verme, şut atma, defans yapma özellikleri ile oyuncu çarpışmaları gerçeğe daha yakın hale getirilmiş. Zayıf ve güçlü oyuncular arasındaki farklar bu yıl daha belirgin. Oyunda kalma süresine göre oyuncular daha belirgin bir şekilde güçten düşüyorlar.

FIFA’nın en ilgi çekici özelliklerinden biri ise oyuncuların gol attıktan sonraki sevinç gösterileri. Oyun kumandasındaki farklı tuş kombinasyonları ile yapılan gol sevinçlerinin arasına bu yıl ‘secde sevinci’ de eklenmiş. Oyun menüsünde ‘Catalog’ başlığı altında yer alan ‘Kiss The Pitch Goal Celebration’ özelliğini seçerek bu ilginç gol sevincini oyun içinde yapmak mümkün. FIFA 13’te bu yıl 69 farklı stadyum seçeneği var. Bu seçenekler arasında maalesef Türkiye’den herhangi bir stadyum yok. Ayrıca oyunda 50 sanatçının şarkısını dinlemek mümkün. Bu yıl kariyer moduna ilginç bir özellik de eklenmiş, burada lig takımlarını çalıştırabileceğiniz gibi ulusal takımlara da antrenörlük yapabiliyorsunuz.

PES 13: Konami’nin geliştirdiği PES’in bu yılki versiyonunda mevcut oyun motoru son kez kullanılacak. Önümüzdeki yıl oyunda çok daha büyük değişikliklerin yapılacak.

PES 13’ün en büyük dezavantajı, futbol ligi ve oyuncuların isim haklarının lisanslanmasında FIFA’dan çok geride olması. Oyunda tam lisanslı olarak sadece Fransa, Hollanda, İspanya ve Japonya ligleri bulunuyor. İngiltere, Galler, İtalya, Portekiz ve Brezilya ligleri ise kısmen lisanslı. Ayrıca PES, WE ve D2 ligleri adıyla tamamen sanal takım ve oyuncu adlarından oluşan lig seçenekleri de var. Oyundaki ulusal takım sayısı 81. Ayrıca Şampiyonlar Ligi seçeneği de var. Oyunda lisanslı takım sayısı sadece 150 civarında.

Bu yılki versiyonda sanal zekâ geliştirilerek oyuncuların daha gerçekçi tepkiler vermesi sağlanmış. Kalecilerin gol kurtarma yetenekleri geliştirilmiş ve serbest vuruşta feyk atma özelliği getirilmiş. Ayrıca takım defansı ve hücum özelliklerinde önemli geliştirmeler yapılmış. Oyunun grafiklerinde ise büyük bir değişiklik yok. Pas verme özellikleri ise bazen ‘gerçek olamayacak kadar iyi’. PES 13’te sadece 8 büyük şarkıcının müzikleri mevcut. Bu yönüyle FIFA 13’ün çok gerisinde kalıyor. Oyunda yer alan Facebook eklentisi ise maç sonuçlarını arkadaşlarıyla anında paylaşmak isteyenlerin ilgisini çekebilir.

Blog: http://denizergurel.net
Twitter: @denizergurel

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme