Bir Parazit Sonu mu Oldu?

Bilgisayar
Çok iri cüsseli, iki ayak üzerinde yürüyen, etobur dinozor Tyrannosaurus rex‘in (T-rex) bugün kuşları da etkileyen bir parazit nedeniyle öldüğü olasılığı üzerinde duruluyor. Avustralyalı ve Amer...
EMOJİLE

Çok iri cüsseli, iki ayak üzerinde yürüyen, etobur dinozor Tyrannosaurus rex‘in (T-rex) bugün kuşları da etkileyen bir parazit nedeniyle öldüğü olasılığı üzerinde duruluyor.

Avustralyalı ve Amerikalı bilim adamları, Chicago’daki Field Museum‘da sergilenen, "Sue" adı verilen en iyi korunmuş, en büyük T-rex fosili üzerinde araştırma yaptı.

Bilim adamları, fosilin çenesindeki büyük boşlukların, sanılanın aksine başka bir dinozorla kavgadan değil, bir parazitten kaynaklandığı sonucuna vardı.

Bu parazitin yol açtığı hastalığın bugün bile şahin gibi kuşların alt gagasında ciddi doku bozulmalarına yol açabildiği belirtildi.

Bilim adamları, dinozorun gırtlağını ve ağzını ciddi biçimde etkileyen hastalığın, 12 metreden uzun ve 7 ton gelen Sue’nun açlıktan ölmesine neden olduğunu düşünüyor.

Günümüzden 65 milyon yıl öncesine kadar yaşadığı sanılan bu dinozorlara ait fosiller, sadece T-rex‘lerin bu parazitten etkilendiğini gösteriyor. Paleontologlar şimdi, bunun nedenini ve parazitin T-rex‘ler arasında nasıl yayıldığını bulmaya çalışacak.
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme