Bilgisayarınız çok mu ısınıyor?

Bilgisayar
Birçok kişi için yaz tatili denildiğinde akla ilk gelen,saatlerce bilgisayar oyunu oynamak oluyor. Bunun sonucunda ise neredeyse el değmeyen bilgisayarlar ortaya çıkıyor.   Bilgisayarlardaki ısın...
EMOJİLE

Birçok kişi için yaz tatili denildiğinde akla ilk gelen,saatlerce bilgisayar oyunu oynamak oluyor. Bunun sonucunda ise neredeyse el değmeyen bilgisayarlar ortaya çıkıyor.
 
Bilgisayarlardaki ısınma temel olarak grafik kartının ve işlemcinin ısınmasından kaynaklanmakta. Bu ısınma ile de oyun oynarken takılmalar, oyunun bir anda kendi kendine kapanması gibi can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkıyor.
 
Eğer sizlerde bilgisayarınız aşırı ısınmasından ve sürpriz takılma ve kapanmalardan sıkıldıysanız yapmanız gereken bilgisayarınızın düzenli olarak ateşini ölçmek. Evet şaşırmayın, eğer sağlıklı bir bilgisayar istiyorsanız onu oldukça titiz kullanmalı ve ona gözünüz gibi bakmalısınız.
 
Bugün sizlere bilgisayarınızın ısısını ölçebileceğiniz “CPU Shark” adındaki bir program önereceğiz. Bu program sayesinde bilgisayarınızın ısısından tutun fan hızına ve bellek kullanımına kadar her şeyi yani bilgisayarınızda olan biteni anında takip edebilirsiniz.
 
Tabi ki bilgisayarımızda olan biteni görmek problemi çözmüyor. Peki aşırı ısınmalara karşı neler yapabilirsiniz?
 
Öncelikle eğer hala denemediyseniz, artık neredeyse her yerde bulabileceğiniz soğutuculardan deneyebilirsiniz. Bu soğutucular bilgisayarınızda bulunan fan sistemine katkı sağlayarak bilgisayarınızın çok daha geç ısınmasını sağlıyor.
 
İkinci yapabileceğiniz müdahale ise bilgisayarınızı temizletmek. Bilgisayarınız dışarıdan her ne kadar temiz görünse de içi açıldığında ciddi miktarda toz barındırdığını göreceksiniz. Bu temizlik yapıldığında ise bilgisayarınıza rahat bir nefes aldırmış olmakla birlikte daha az ısınan bir bilgisayara sahip olacağınız için siz de rahat bir nefes alacaksınız.

silikon vadisi

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme