Bilgisayar Satışları Artıyor

Bilgisayar
Küresel ekonomik krize rağmen bilgisayar satışları artıyor. Bu yıl 350 milyon, gelecek yıl ise 400 milyon bilgisayarın satılacağı öngörülüyor. AA muhabirinin Gartner araştırma şirketinin, tablet bilgi...
EMOJİLE

Küresel ekonomik krize rağmen bilgisayar satışları artıyor. Bu yıl 350 milyon, gelecek yıl ise 400 milyon bilgisayarın satılacağı öngörülüyor.

AA muhabirinin Gartner araştırma şirketinin, tablet bilgisayarları ayrı tutarak hazırladığı raporundan derlediği bilgilere göre, bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 3,8 artışla tüm dünyada yaklaşık 350 milyon masaüstü ve dizüstü bilgisayar satılacak.

Rapora göre, gelecek yıl ise bu yıla göre yüzde 10,9 artışla yaklaşık 400 milyon bilgisayar, kullanıcılarla buluşacak. 

Gartner bir önceki projeksiyonunda, 2011 artışını yüzde 9,3 ve 2012 yılı artışını ise 12,8 olarak öngörmüştü. Ancak dünya finans sahnesinde yaşanan çalkantılar dolayısıyla tahminini ‘bir miktar’ düşürmüş oldu.

2012 yılında satışlarda, özellikle tablet bilgisayarlar ve akıllı cep telefonları dolayısıyla çok büyük bir artış beklenmiyor. Bu sebeple daha önce 2011 yılında yakalanacağı tahmin edilen 400 milyonluk satış rakamına, ancak önümüzdeki yıl sonu itibarıyla ulaşılabilecek.

Raporda, bu yılın ikinci çeyreğinde bilgisayar satışlarında en keskin düşüşün; Batı Avrupa ve ABD’de olduğu ifade edildi.

Raporda ayrıca, ‘medya tablet’ olarak da adlandırılabilen tablet bilgisayarların, artık bilgisayar dünyasına yön verdiğinin altı da çizildi.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur