ABD Tüm Dünyayı Kandırdı mı?

Bilgisayar
Amerikalıların Ay’ı fethinin 40. yılı, tüm yurtta ve yavru vatan Alaska’da törenlerle kutlandı. Ne var ki, “aya çıkma destanı”nın gerçekte bir Hollywood numarası olduğu, “ayın Ulubatlısı”nın da aslınd...
EMOJİLE

Amerikalıların Ay’ı fethinin 40. yılı, tüm yurtta ve yavru vatan Alaska’da törenlerle kutlandı. Ne var ki, “aya çıkma destanı”nın gerçekte bir Hollywood numarası olduğu, “ayın Ulubatlısı”nın da aslında bilinenin aksine Neill Armstrong değil, silah arkadaşı Buzz Aldrin olduğu iddiaları fetih atmosferine gölge düşürüyor. Amerikalıları Ay’a çıktıklarına bin pişman eden iddialar arasında neler yok ki? Uçuşa dair planların, çizimlerin, makine taslaklarının, kayıt kasetlerinin kayıp olması; Ay üzerinde yürüyüşün yüksek kalitede kaydının, diğer beş uçuşa dair tüm kayıtların ve Apollo 11 görevini doğrulayacak kilit belgelerin ortada olmaması, hatta astronotların Ay’a değil bir stüdyoya ayak bastığı iddiası, komplocuların yer çekimsiz ortamında dolaştıkça dolaşıyor.

Soğuk Savaş döneminin prestij mücadelesi olan ve Amerika’nın başarmasıyla Sovyetlere ciddi imaj kaybettiren ‘aya ilk adım olayı’ için “Vietnam baskısından bunalmış Nixon hükümetine nefes aldıran Hollywood numarası” diyen iddiaseverler var. Nitekim NASA arşivcisi Dr. David Williams ve Apollo 11 Uçuş Direktörü Gene Kranz, Apollo 11’in telemetri (uçuşa dair verilerin depolandığı sistem) data kasetlerinin kaybolduğunu doğruladılar. Bu kabul Apollo mekiğine kapak oldu mu bilinmez ama komplo iddiacılarının yüreğine “Oh be, dünya varmış” dedirttiği açık. Nitekim ortaya çıkarılan yeni bir bilgi, NASA yetkililerine büsbütün “batsın bu dünya” dedirtti. Bilginin kaynağı, Britanya’da yayımlanan E&T dergisinin bir araştırmasına dayanıyor. Buna göre İngiltere’deki her bin kişiden 11’i Ay’a ayak basan ilk kişinin Oyuncak Hikayesi çizgi filmindeki Buzz Lightyear karakteri olduğuna inanıyor. Bir başka gezegene insan yollayan, büyük paralar harcayarak bütün dünyaya gövde gösterisi yapan NASA’nın ciddi bir halkla ilişkiler sorunu olduğu çok açık. 1969’da bütün insanlık için bir mucizeye imza attığını düşündüğümüz NASA, bugün Amerikan devletinin tartışılan kurumları arasında.

Ayak izi belirgin olmasına karşı modülün izi neden yoktu? Bayrak nasıl dalgalandı? Egzozdan neden alev çıkmadı? Fotoğraflar neden bu kadar kaliteli? Ay’a inişle ilgili yığınla soru var.

Pek çok kişi 20 Temmuz 1969 yılında Ay’a inilmediğini, yayınlanan tüm görüntülerin Hollywood ürünü olduğunu iddia ediyor. Bu iddialara temel gösterilen kanıtlar ve karşı açıklamalar 40 yıldır yarışıyor.

ABD film çevirdi iddiası

1969 yılına kadar Sovyetler Biliği, uzaya ilk aracı, ilk canlıyı ve ilk insanı başarılı şekilde göndermeyi başarmıştı. Kuşkucular, uzay yarışında rakibinin gerisinde kalan ABD’nin arayı kapatmak için bu ‘filmi’ çevirdiğini iddia ediyor.

Geçen kırık yıl içinde bu iddianı kanıt olarak pek çok şey gösterildi. Bu ‘kanıtlara’ ise bilimadamlarından ve NASA’dan açıklamalar geldi.

‘Ay’a iniş filminin’ en iddialı kanıtları ve bunlara getirilen açıklamalar şöyle:

Bayrak nasıl dalgalandı?
Ay’da atmosfer yok, dolayısıyla da rüzgar oluşmaz. Buna rağmen dikilen bayak dalgalanıyor.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku gidermefanustur