Bakan Varank: “Türkiye’nin Otomobili’ni satın almak isteyen vatandaşlarımızın oranı yüzde 89”

Bilim Teknoloji
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası‘nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı. “Türkiye’nin Otomobili”nde bundan ...
EMOJİLE

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VarankAnadolu Ajansı (AA) Editör Masası‘nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu ve soruları yanıtladı.

“Türkiye’nin Otomobili”nde bundan sonraki yol haritası ve gelecek dönemde atılacak adımlara ilişkin detayları paylaşan Varank, bunun büyük heyecan uyandıran önemli bir proje olduğunu söyledi.

Varank, bu projenin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyoner liderliği ve takipçiliği sayesinde hayata geçirildiğini ifade ederek, bunun ülkenin 60 yıldan beri beklediği bir proje olduğunu dile getirdi.

Devrim arabası tecrübesinden sonra bu konunun adeta bir tabu haline getirildiğini ve etrafında siyasi tartışmaların yapıldığını anlatan Varank, “Kimileri Türkiye’nin gücüne inanmamış, ‘Yerli otomobil yapamayız.’ demiş, kimileri ise 60 sene evvelinden Türkiye’ye güvenerek bizim bu işleri başarabileceğimizi dile getirmiş. Bu tartışmalar çerçevesinde bugün geldiğimiz noktada, Sayın Cumhurbaşkanımızın ısrarla talep etmesiyle bu vizyoner projeyi hayata geçirmiş olduk.” diye konuştu.

Vatandaşın gösterdiği ilgiden son derece memnuniyet duyduklarını vurgulayan Varank, Türkiye’nin Otomobili’ne ilişkin yapılan araştırmanın sonuçlarını da paylaştı. 

“Türkiye’nin Otomobili’ni satın almak isteyen vatandaşlarımızın oranı yüzde 89”

Varank, araştırmaya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Vatandaşımıza ‘Bu aracı kaç kişi gördü?’ diye sorulmuş. Vatandaşımızın yüzde 95,4’ü bu araçları görmüş ve Türkiye’nin Otomobili’nden haberdar olmuş. Bu projeyi destekleme oranı yüzde 97,6. Sanırım bu oranda Türkiye’de desteklenen başka proje görülmemiştir. Tasarımların beğenilme durumunu vatandaşlarımıza sormuşlar. Tasarımların beğenilme oranı yüzde 98,4. Bu aracı satın almak isteyenlerin oranı yüzde 89. Burada önemli bir nokta var, soru sorulan katılımcıların sadece yüzde 55’inin aracı var. Aracı olmayanların satın alma isteği ise yüzde 96,2. Türkiye’nin Otomobili’nin bir dünya markası olabileceğine inanma oranı yüzde 90,3. Gerçekten bu oranlar müthiş rakamlar. Türkiye genelinde 1500’den fazla denekle yapılmış bir araştırma. Bunu TOGG’dan bağımsız olarak bir firma çalışmış, bizimle paylaştılar. Yakında kamuoyuyla da diğer rakamları paylaşacaklar. Vatandaşımızın bu kadar toplumsal kabulle bu işe sahip çıkması hem bizim açımızdan gurur verici hem de bizleri önemli bir sorumluluğun altına soktu. Sayın Cumhurbaşkanımız, bu projeyi an be an, gün gün takip ediyor. Bizler de Türkiye’nin Otomobili Projesi’ni başarmak için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz.”

“Plan çerçevesinde 2022 sonunda ilk otomobiller seri üretimden çıkacak”

Bakan Varank, bu projenin özel teşebbüs tarafından yürütüldüğünü, devlet olarak onların işlerini kolaylaştırma, gerekli mevzuat çalışmaları yapma, teşviklerle bu projenin başarılı olmasını sağlama hususlarında çalıştıklarını bildirdi.

Bu özel teşebbüsün, en rasyonel, en ekonomik, en mantıklı ve en verimli kararları alarak profesyonel yönetimleriyle yollarına devam edeceğine dikkati çeken Varank, gelecek süreçte iki temel konunun gündemlerinde olacağını ifade etti.

Varank, fabrika alanı için Gemlik’te 1 milyon metrekarenin biraz üzerinde bir arazinin tahsisinin yapıldığı bilgisini vererek, “İlk hedef, 2020’nin birinci yarısında temel atma törenini yapıp fabrikanın inşaatına başlamak. Projede firma profesyonel bir şekilde önümüzdeki 15 yılını tasarlamış, planlamış durumda. Hangi yatırımları yapacaklar, hangi modelleri geliştirecekler, hangi yatırımlara ihtiyaçları var, marka stratejileri nasıl olacak, bunların tamamı planlanmış durumda. Plan çerçevesinde 2022 sonunda ilk otomobiller seri üretimden çıkacak.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bu sene içinde marka belirlenecek”

İkinci öncelikli konunun da marka oluşturulması ve marka tanıtımı olduğunu belirten Varank, şunları kaydetti:

“TOGG, öncelikle geniş bir pazar araştırmasıyla çalışmaya başladı. Bundan sonra da markayla ilgili, tasarımlarla uyumlu, Türk karakteristiğini yansıtan, Türk milletinin sahiplenebileceği, uluslararası arenada da aykırı kaçmayacak, kolay telaffuz edilebilen, tescil edilebilecek bir marka oluşturabilmek için çok detaylı çalışma yapılıyor. Bu sene içinde marka belirlenecek.” 

Varank, TOGG isminin vatandaşlar tarafından sahiplenildiğini ve Türkiye’nin tamamının bu ismi duyduğunu sözlerine ekledi.

“Ön sipariş uygulaması daha başlamadı”

Türkiye’nin Otomobili için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği ön siparişin manevi değerinin çok yüksek olduğunu ifade eden Varank, “Onun çağrısından sonra hem biz hem TOGG çok fazla talep alıyoruz. Aracı almak isteyenler, yurt içi ve dışından bayilik isteyenler, gönüllü çalışmak isteyenler, projede çalışacak öğrencilere burs vermek isteyenler. Bu taleplerin hepsini biz kaydediyoruz.” diye konuştu.

Ön ödemeli sipariş modelinin teknik bir konu olduğuna dikkati çeken Varank, dünyada bu konuda hem başarılı hem de başarısız uygulamaların olduğunu anlattı.

Varank, ön ödeme alınarak sipariş kaydının yapılmadığına işaret ederek, “Bizi arayan herkesi kayıt altına alsak da bu, marka lansmanından sonra şirketin düşünüp, uygulayacağı metot olacak. Bu hem halkın sahiplenmesi hem de finansmanda kolaylık getirmesi açısından önemli uygulama. Bu konuda TOGG kararını kamuoyuyla paylaşacak. Şu aşamada para ödenerek ön sipariş modeli uygulaması başlamadı. Bunu TOGG ileriki günlerde ilan edecek.” değerlendirmesinde bulundu.

“Lansman için yaklaşık 1,5 ay çalıştık”

Aracın lansman sürecinin heyecanı yükselttiğini anımsatan Varank, lansman için yaklaşık 1,5 ay çalışıldığını ve insanların etkilenmesini istediklerini söyledi. Ürün, geleceğin çizgilerini taşısa da bunun nasıl sunulduğunun da önemli olduğunun altını çizen Varank, çok sıkı çalışma yaptıklarını aktardı.

Varank, çok uygulanmayan bir yöntemin kullanıldığını ifade ederek, arabanın yerden hidrolik sistemle yukarı kaldırılıp, kendi etrafında döndürülmesinin oldukça riskli ancak çok etkileyici lansman metodu olduğunu kaydetti.

Söz konusu metot uygulanırken hiç olmayacak sorunlarla karşılaşma riskinin bulunduğunu belirten Varank, “Bu işte başarma şansınız da var, rezil olma şansınız da var. Devrim otomobilinde, benzin konmadığı için koca proje kenara itilmiş. Biz çok gayret gösterdik, çok güzel lansman oldu.” ifadelerini kullandı.

Varank, Anadolu’da gittikleri her yerde insanların önce arabayı sorduğunu belirterek, önce teşekkür eden insanların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a selam gönderdiklerini ve “Bize bunu başardığımızı, başarabileceğimizi göstermesi bizim için gurur verici” dedikten sonra konuşmaya başladıklarını, bunun kendilerini sevindirdiğini söyledi.

“Rekabetimizde hiçbir engel yok”

Otomotiv sektörünün yüz yıllık bir süreç olduğunu, çok geleneksel markaların bulunduğunu ancak elektrik bağlantılı ve otonom araçların yeni teknoloji olduğunu dile getiren Varank, “Biz bu araçlarla yeni bir teknolojinin kapısını aralamış oluyoruz. Yüz yıldır araba üreten firmalarla, yeni teknoloji gündeme geldiğinizde sizler yeni başlayan ülke olarak aynı seviyede işe başlamış oluyorsunuz. Bu fırsat penceresi onlar için de sizin için de aynı.” diye konuştu.

Bakan Varank, aracı sıfırdan elektrikli olarak üretirken yeni teknolojileri, start-upların geliştirdiği teknolojileri de işin içine katacak şekilde proje geliştirdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bu manada bizim bunlarla rekabetimizde hiçbir engel yok. Zaten dış basındaki yansımalarda, özellikle bizdeki muhalif medya ile karşılaştırdığınızda çok daha insaflı ve ayakları yere basan yorumları görebiliyorsunuz. Çünkü bu işin doğası bunu gerektiriyor. Çin’de de Avrupa’da da Amerika’da da bu işler, yeni çıkan firmalarlarla, elektrikli otomobil üretimiyle süreçler işliyor. Biz de bunu doğru zamanda yakalamış bulunmaktayız ve bunu doğru yerde yapıyoruz.”

“Araç piyasaya çıktığında altyapı hazır olacak”

Otomobilin 7-8 saatte ucuz maliyetle şarj edebileceğini dile getiren Varank, aracın kısa sürede şarj edilmesi istenilmesi durumunda bir altyapı ihtiyacının ortaya çıkacağını anlattı. Varank, “Bu altyapıyı oluşturmak için Çevre ve Şehircilik, Enerji Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu ile çalışmalara başladık. Benzin istasyonlarının bunlara entegre edilmesi, fazla ziyaret edilen yerlerde 3-4 istasyonun zorunlu hale getirilmesi uygulamalarına yakın zamanda başlayacağız, bunun yol haritasını bitirmek üzereyiz. 2022’de araç piyasaya çıktığında altyapı hazır olacak.” diye konuştu.

Aracın fiyatıyla ilgili soruya ise Varank, “Bugünden araçla ilgili bir fiyat verme şansımız yok. Bu ticari bir girişim. Bunun bütün çalışmalarını TOGG yapıyor. Aracın rakipleriyle rekabet edebilecek bir fiyatla piyasa çıkacağını söylüyorlar.” dedi.

“Fabrikanın temeli birkaç ay içinde atılacak”

Bursa Gemlik’te inşa edilecek fabrikanın temelinin birkaç ay içinde atılmasının planlandığını anlatan Varank, şöyle devam etti:

“Şu anda 100-150 prototipi arkadaşlarımız üretecek. Bunların bir kısmı testlerde kullanılacak. 2022’nin başında muhtemelen fabrika çalışmaya başlar ve o yılın sonunda nihai üretimler yapılır hale gelir. 2022’nin sonunda Holografik Asistan Teknolojisi’ni belki de bu araçta göreceğiz, dünyadaki tek teknoloji olarak piyasaya çıkmış olacak. Bu sistem yolculukta birçok avantaj sağlayacak.”

“Türkiye’nin Otomobili’nin tasarımları için tescil başvuruları yapıldı”

Bakan Varank, “Avrupa, Rusya, ABD’nin de aralarında olduğu bazı yerlerde Türkiye’nin Otomobili’nin tasarımları için tescil başvuruları yapıldı.” diye konuştu.

Varank, “2019’da 137 milyar liralık 5 bin 691 proje için teşvik belgesi düzenledik. Bunlar tamamlandığında 210 binin üzerinde yeni istihdam bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“127 araştırmacıyı destekleyeceğiz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Lider Araştırmacılar Programı’na başvuran 242 kişi arasından seçilen 98’i Türk, 29’u yabancı uyruklu 127 araştırmacıyı destekleyeceğiz.” dedi.

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme