Araştırma

Uzaya Kültür Turları Başlıyor

35 Milyar dolarlık yeni roket projesinin adı “Uzay Fırlatma Sistemi”. Projeyle, 2030’lu yıllarda insanoğlunun Mars’a gitme hayalinin gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni tasarım, insanoğlunu Ay’a taşıyan sıvı yakıtlı roketleri hatırlatsa da, roketler..

Uzaya Kültür Turları Başlıyor

35 Milyar dolarlık yeni roket projesinin adı “Uzay Fırlatma Sistemi”. Projeyle, 2030’lu yıllarda insanoğlunun Mars’a gitme hayalinin gerçekleşmesi bekleniyor. Yeni tasarım, insanoğlunu Ay’a taşıyan sıvı yakıtlı roketleri hatırlatsa da, roketler daha güçlü olacak, bu sayede astronotlar daha uzağa seyahat edebilecek. Fırlatma denemelerine 6 yıl içinde başlanacak. İlk astronot ekibi bu roketle 2021’de uzaya gidecek ve 2025’te ise dünya yakınındaki bir göktaşına inecek. Buradan 2030’lu yıllarda Mars’a gidilmesi hedefleniyor.

6 kişi kapasiteli

Yeni roket, ilk etapta 6 kişi kapasiteli Orion kapsülü dahil olmak üzere 110 tona kadar yük taşıyabilecek. İleri safhalarda bu yükün 165 tona kadar çıkabileceği belirtiliyor. Ay’a insan götüren Satürn V roketi, 130 ton yük taşıyabiliyordu.

Seneye parası olan uzayda

İingiliz işadamı Richard Branson, tarihin ilk ticari uzay yolculuğunun bir yıl içinde gerçekleştireceklerini söyledi. Önceki gün CNN’e konuk olan uzay turizmi şirketi Virgin Galactic’in sahibi Bronson, “Ana gemiyi bitirdik. Füze denemeleri gayet iyi gidiyor. Sanıyorum 12 ay içinde uzaya fırlatmayı başarabileceğiz” dedi. Şirket, daha önce uzaya gitmek için bilet satmaya başlamış, yaklaşık 200 bin dolarlık biletleri 430 kişi satın almıştı.

Son Sayfa

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL