Uzay Aracı Dalgalar Yüzünden Düşmüş

Araştırma
Rusya’nın, Mars gezegenine araştırma için gönderdiği uzay aracının ABD’nin Pasifik’teki radar üssünden yayılan güçlü elektro-manyetik dalgalar yüzünden arızalanarak düştüğü ileri sür...
EMOJİLE

Rusya’nın, Mars gezegenine araştırma için gönderdiği uzay aracının ABD’nin Pasifik’teki radar üssünden yayılan güçlü elektro-manyetik dalgalar yüzünden arızalanarak düştüğü ileri sürüldü.

Rusya’nın saygın ekonomi gazetelerinden Kommerstant, Rusya Uzay Ajansı’ndan (Roskosmos) adını açıklamadığı bir kaynağa dayandırarak yayımladığı haberde, Rus hükümeti tarafından olayla ilgili kurulan soruşturma komisyonunun arıza için birkaç değişik olasılık üzerinde durduğunu belirtti.
Soruşturma komisyonunda uzay aracının hem kısa devre hem de dışarıdan müdahale yüzünden arızalanmış olabileceği ihtimali üzerinde durulduğunu ifade eden kaynak, ”Ayrıca, uzmanlar Pasifik’te ABD’nin Marshal Adaları’nda bulunan radar üssündeki güçlü dalgalar yüzünden düşmesi olasılığını da göz ardı etmiyor. Nitekim bu radar üssündeki dalgaların uçakların elektronik aksamları üzerinde olumsuz etkiye neden olduğu daha önce görülmüştü” dedi.

Phobos-Grunt’ın benzer bir modelinin Amerikan üssünden yayılan dalgaya maruz bırakılacağı bir deney yapılacağına değinilen açıklamada, ”Yapılacak bu deneyin sonucu bizlere uzay aracının düşmesine radardan yayılan dalgaların neden olup olmadığını ispatlama şansı verecek” denildi.

AA