USB Sürücü Nasıl Çıkartılır?

Araştırma
USB sürücülerimizi bilgisayarımızdan sökmeden önce "Çıkar" komutunu kullanmalı mıyız, yoksa kullanmasak da olur mu? Zira bazı harici sürücülerde "Çıkar" komutunu görmüyoruz bile (W...
EMOJİLE

USB sürücülerimizi bilgisayarımızdan sökmeden önce "Çıkar" komutunu kullanmalı mıyız, yoksa kullanmasak da olur mu? Zira bazı harici sürücülerde "Çıkar" komutunu görmüyoruz bile (Windows Gezgininde sürücüye sağ tıkladığımızda).

Bilgisayarın bizden sürücüyü sökmeden önce "çıkarmamızı" istemesinin nedeni, diske henüz yazılmamış bilgilerin bulunabilme ihtimalidir. Birçok işletim sistemi, performansı artırmaya yönelik olarak yazma işlemlerinde yazma önbelleğini kullanır. Bu ise sürücüyü o an kullanmıyor olsanız bile onu söktüğünüz takdirde veri kaybına uğrayabileceğiniz anlamına gelir.

Windows; Mac ve Linux’un aksine harici sürücülerde yazma önbelleğini kapatır, bu nedenle sizi sürücüyü "çıkarmanız" konusunda uyarmaz. Bu sayede veri kaybı riski azaltılır. Ancak Windows, bazı sürücüleri harici disk olarak tanımaz ve yazma önbelleğini devre dışı bırakmayabilir. Bu ayarı Aygıt Yöneticisinde diskin özelliklerine girerek düzenleyebilirsiniz.

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme