“Türkler yapmış arkadaş!”

Araştırma
Dünya otomobil üretiminde 60 yılı geride bırakmıştı ki Türkiye’de ilk kez ‘Devrim Arabaları’ üretildi, talihsizlik sonucu çalışmadı. Türkiye’nin ilk uçağı Hürkuş ise 2013’...
EMOJİLE

Dünya otomobil üretiminde 60 yılı geride bırakmıştı ki Türkiye’de ilk kez ‘Devrim Arabaları’ üretildi, talihsizlik sonucu çalışmadı. Türkiye’nin ilk uçağı Hürkuş ise 2013’de uçabilecek. Ancak öyle bir konu var ki tüm dünya Türkiye’nin izinden geliyor. İngiltere aynı operasyonu en erken 2 yıl sonra yapabileceğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl ağustos ayında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde, gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olması nedeniyle tıp literatürüne geçen rahim naklinin sonuçları yurt dışında da yakından takip ediliyor.

İngiliz Daily Mail internet sitesinde yer alan haberde Türkiye’de yapılan ameliyattan bahsedilirken aynı zamanda, ilk nakil gerçekleştirilen hasta Derya Sert ile de konuşuldu.

15 YILDIR ÜZERİNDE ÇALIŞIYORDU EN ERKEN 2 YIL SONRA HAZIR

Operasyonu İngiltere’de ilk gerçekleştirmeyi planlayan Richard Smith, rahim nakli üzerinde 15 yıldır çalıştığını belirtti. Dr. Smith ilk nakli 2 yıl sonra yapabileceğini de belirtti. İngiltere’de bir hastalık sebebiyle ya da doğuştan rahmi olmayan yaklaşık 15 bin kadın bulunuyor.

Türkiye’dekine benzer bir teknik kullanacağını açıklayna Smith, çalışmalarının kaynak eksikliği sebebiyle gecikme yaşadığını söyledi. Daily Mail’e konuşan Derya Sert ise "Eğer elimde sihirli bir değnek olsaydı şu an hemen hamile kalırdım. Sadece bebeğimi kollarımda tutmak, anne olmak istiyorum." dedi.

Ahaber

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme