Türk Öğrenci Robot Yarışmasında Birinci Oldu

Araştırma
Yarışmada birinci gelen lise öğrencisi Sinan Şahin, Amerika genelinde Haziran ayında yapılacak Liseler arası Mobil Robotlar Yarışmasında New Jersey eyaletini temsilen yarışma hakkı kazandı. New Jersey...
EMOJİLE

Yarışmada birinci gelen lise öğrencisi Sinan Şahin, Amerika genelinde Haziran ayında yapılacak Liseler arası Mobil Robotlar Yarışmasında New Jersey eyaletini temsilen yarışma hakkı kazandı.

New Jersey Eyaleti liseler arası ”Mobil Robotlar” dalında bu sene ilk defa yapılan ve 50 okuldan takımların katıldığı yarışmada, Sinan Şahin, takım arkadaşı Filistin asıllı Faris Souman ile birlikte hazırladığı ortak projeyle birinci geldi.

Projelerinin birinci seçilmesinden çok mutlu olduğunu belirten Sinan Şahin, kendi robotlarının rakiplerine oranla en az üç kat daha hızlı ve güçlü olduğunu, yarışma için yaklaşık iki ay hazırlandıklarını anlattı.

Robotların herhangi bir yüzey üzerindeki malzemeleri en kısa zamanda ve en hızlı şekilde toplamasına dayanan yarışma hakkında bilgi veren Şahin, ”Her bir robot sahaya üç defa ve iki dakikalığına iniyor. Yani toplam altı dakikada, yerdeki malzemeleri en hızlı şekilde, en fazla toplayan robot birinciliği kazanıyor” dedi.

Okulunda bilgisayar programcılığı alanındaki projeleriyle dikkati çeken Şahin, New Jersey’de Passaic Teknik Enstitüsü (PCTI) adlı lisede ”Bilgisayar Teknolojisi” bölümünde birinci sınıfta okuyor. Okul bölümünün logosunun da tasarımını yapan Şahin, geçen yıl ”Güneş enerjisi ile çalışan maket otomobiller” yarışmasında eyalet birinciliğini kazanmıştı.

Haber365

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme