Son Yolculuğunda Deney Yapacak

Araştırma
Amerikan uzay mekiği Endeavour’un cuma günü yapacağı son sefer sayesinde, yörüngede, Evren’in büyük sırlarının perdesinin aralanmasını sağlayabilecek önemli bir bilimsel deney yapılacak. E...
EMOJİLE

Amerikan uzay mekiği Endeavour’un cuma günü yapacağı son sefer sayesinde, yörüngede, Evren’in büyük sırlarının perdesinin aralanmasını sağlayabilecek önemli bir bilimsel deney yapılacak.
Endeavour, cuma günü TSİ 22.47’de biri İtalyan altı astronotla Florida eyaletindeki Cape Canaveral yakınlarında bulunan Kennedy Uzay Merkezi’nden fırlatılacak.

NASA yetkilileri, fırlatma işlemi sırasında hava koşullarının iyi olacağını belirterek, 1986’da kalkış sırasında infilak eden Challenger uzay mekiğinin yerini almak üzere 1992’de mekik filosuna katılan en genç uzay mekiği Endeavour’un, son uçuşuna engel görünmediğini kaydettiler.

Endeavour’un 14 günlük seyahati sırasında en önemli görevi, anti-maddenin varlığı veya görünmez karanlık maddenin doğası gibi, Evren’in büyük sırlarını çözmeyi hedefleyen 7 ton ağırlığında ve 2 milyar dolar değerindeki temel fizik deney modülü "Alpha 2 manyetik spektrometre"yi (AMS) UUİ’ye götürmek olacak.

AMS’nin Evren’in anlaşılması için büyük önem taşıyan bilimsel bilgileri sağlayabileceğini belirten NASA uzmanları, ilk kez uzaya bir manyetik spektrometre gönderildiğinin altını çizdiler.
Nobel fizik ödüllü Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyesi Profesör Bill Gerstenmaier yönetimindeki uluslararası bir işbirliği projesi olan AMS’ın geliştirilmesine, 16 ülkeden 60 laboratuvar katıldı.

Endeavour, AMS’nin dışında, UUİ’ye daimi şekilde monte edilecek bir yük modülü de götürecek.
Atlantis’in hazirandaki seferinden sonra uzay mekikleri emekliye ayrılacak ve NASA yeni bir uzay gemisi hizmete girinceye dek UUİ’ye astronotlarının taşınmasında Rus Soyuz füzelerine bağımlı kalacak.
Endeavour’un son seferine, mürettebat komutanı Mark Kelly’nin, ocakta Arizona’da uğradığı bir silahlı saldırıda başına isabet eden mermiyle ağır şekilde yaralanan eşi Gabrielle Giffords’ın iyileşerek Kennedy Uzay Merkezi’nde fırlatma işlemi sırasında hazır bulunacak olmasından ötürü basın büyük ilgi gösteriyor.

Sabah