Silikon Vadisi için 10 isim belli oldu

Araştırma
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 100 bin lira hibe desteği alarak, Silikon Vadisi’ne gidecek 10 tekno girişimci genç belirlendi. Si...
EMOJİLE

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Teknogirişim Sermaye Desteği Programı kapsamında 100 bin lira hibe desteği alarak, Silikon Vadisi’ne gidecek 10 tekno girişimci genç belirlendi.

Silikon Vadisi’ne gönderilecek 10 kişilik ekip şöyle:

Serdar Raşit Alemdar
Kubilay Kaan Aydın
Çağrı Karahan
Hacer Yalım Keleş
Mert Küçük
Salih Kükrek
Veli Burak Çelen
Mehmet Çakır
Ahmet Engin Bayrak
Umut Gültepe

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı tarafından ‘Girişimcilik ve Yenilikçilik Eğitim ve Araştırma Faaliyetlerini Destekleme Programı’ adıyla başlatılan programa 42 kişi başvurdu.

YEDEK LİSTE HAZIRLANDI
En yüksek puana sahip ilk 10 adayın Silikon Vadisi’ne gönderilmesine karar verildi. Belirlenen girişimcilerin programa katılmaması durumunda 10 kişilik yedek bir liste oluşturuldu.

Silikon Vadisi’nde 24 Kasım-23 Aralık 2012 tarihleri arasında gerçekleştirilecek programa katılacak girişimciler, spor analitiği çözümleri, gelişmiş video teknolojileri, simülasyon, insansız hava aracı, yazılım güvenliği, yüz ifadesi ve düşünce gücüyle bilgisayar kullanımı ile sosyal moda gibi alanlarda çalışma yapıyor.

Plug and Play firmasının organize edeceği bir aylık eğitime katılacak olan girişimciler, kendi alanlarıyla ilgili Silikon Vadisi’ndeki şirketlerle görüşme imkanı bulacaklar. Ayrıca diğer ülkelerden gelen girişimcilerle ve yatırımcı şirketlerle bir araya gelecekleri etkinliklere katılacaklar. Fikir ve projelerini de Silikon Vadisi’ndeki uluslararası şirketlere pazarlama fırsatı elde edecekler. Şirketlerini daha ileriye götürmek için danışmanlık hizmeti de alabilecekler.

MASRAFLARI TÜBİTAK KARŞILAYACAK
TÜBİTAK, Silikon Vadisi’ne göndereceği girişimcilere eğitim, yol ve konaklama gibi tüm masrafları için 21 bin dolarlık destek verecek. Eğitim için firmalara kişi başına 11 bin dolar ödenecek. Ayrıca ulaşım, konaklama ve yaşam giderleri için de 10 bin dolarlık destek sağlanacak.

Girişimciler, ABD’ye gitmeden önce TÜBİTAK’ın Gebze yerleşkesinde Plug and Play firmasından gelecek bir yetkili tarafından verilecek 2 günlük eğitime katılacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak 2009 yılında 78, 2010 yılında 102, 2011 yılında 272, 2012 yılında 296 olmak üzere toplam 748 tekno girişimciyi desteklediklerini belirtti.

Teknolojik fikirlerini hayata geçirmek isteyen gençlere 100 bin lira hibe desteği verdiklerini, aynı zamanda da bu girişimcilere teknoparklarda yer tahsis ettiklerini belirtti.

Ntvmsnbc