‘Ruslar Dünyaya Yalan Söyledi’

Araştırma
Rus gazeteci Anton Pervuşin’in yazdığı, “Dünyayı değiştiren 108 dakika” adlı kitapta, Gagarin’in uzaydan dönüşünde hesaplandığı gibi inmesi gereken yere değil, 320 km ötesindek...
EMOJİLE

Rus gazeteci Anton Pervuşin’in yazdığı, “Dünyayı değiştiren 108 dakika” adlı kitapta, Gagarin’in uzaydan dönüşünde hesaplandığı gibi inmesi gereken yere değil, 320 km ötesindeki bir alana iniş yaptığı iddia edildi.

Pervuşin’e göre, Sovyetler Gagarin’in inişi hakkında ikinci bir yalan daha söyledi. Rus yazar, Gagarin’in Vostok iniş kapsülüyle iniş yaptığının zannedilmesine rağmen, aslında paraşütle toprağa ayak bastığını öne sürdü.

Bu şekilde, Sovyetler uzaya ilk insan gönderme görevinin resmen dünya rekoru sayılmasına mani olabilecek sert kuralları örtmeyi amaçladı. 

KARŞILAYACAK KİMSE BULAMADI

Pervuşin, Sovyetlerin uzaya ilk insanın gönderilmesi göreviyle, komünist ideolojisini yüceltmek için bir Soğuk Savaş propagandası uyguladığını belirtti. Ancak Rus bilim insanları hesaplamaları iyi yapamadı.

Kitapta, Gagarin’in iniş yapacağı yerin iki kez yanlış hesaplandığı, bu yüzden Sovyet kozmonotun Moskova’nın yaklaşık 800 km ötesinde bir alana indiği zaman kendisini karşılayacak kimseyi bulamadığı ifade edildi.

Rus yazara göre, Gagarin’in Moskova’nın 400 km güneyine inmesi bekleniyordu. Ancak tarihe geçen kozmonot Dünya’ya döndüğü zaman kendisini ıssız bir alanda buldu. Bu yüzden iniş kapsülünden çıktıktan sonra ilk önce etrafına bakınmak zorunda kaldı. Ardından iletişim cihazlarıyla bulunduğu yeri yetkililere bildirdi.

YEDİ YIL BEKLEYEN MEKTUP

Pervuşin’in kitabında, Gagarin’in uzaya gönderilmeden önce ailesine yazdığı duygusal mektupta yer aldı. Gagarin, görevinden dönememesi halinde karısına “kederinden ölmemesini” söyledi.

Gagarin, ölüm olasılığını değerlendirdiği mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Bazen insanlar yürürken kayıyor ve boyunlarını kırabiliyor… Orada da bir şey başıma gelebilir. Eğer başıma gelirse, Valyuşa, senden kedere boğulmamanı istiyorum. Nihayetinde kimse için yarın bir arabanın çarparak ölümüne neden olmayacağı garantisi yok.”

12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkan ilk insan olan ve 118 dakika uzayda kalan Gagarin, 1968’de MiG-15 savaş jetinin eğitim uçuşunda yaşanan kazada öldü. Gagarin’in yedi yıl önce yazdığı mektubu, bu kazadan sonra karısına verildi.

Hürriyet
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme