Robotlar Hakkında Her Şey!

İlk robotun milattan önce 400 yılında Yunan matematikçi Archtyas tarafından yapıldığını biliyor muydunuz? İşte robotlar hakkında muhtemelen hiç duymadığınız gerçekler:

– ‘Güvercin’ adındaki ilk roboutun Yunan matematikçi Archtyas tarafından M.Ö. 400’lerde yapıldığı söyleniyor.

– Robot kelimesi, 1920 yılında ortaya çıkan Çekçe ‘Robota’ kelimesinden geliyor. Kelime ilk olarak robotların insan ırkını yok ettiği bir oyunda ortaya çıkmış.

– Eli olan ilk bilgisayar 1961’de meydana getirildi. 18 yıl sonra bir Ford tesisi çalışanı, robot el tarafından öldürüldü. Bu işçi, bir robot tarafından öldürülen ilk insandı.

– Amerikan hükümeti 2009’da robot üretimi için 570 milyon dolar harcadı.

– Endüstriyel robot satışlarının toplam değeri yılda yaklaşık 6.2 milyar dolar.

– Hizmet robotlarının ve endüstriyel robotların değeri toplamda 11 milyar dolarla ABD’de porno endüstrisini bile geçiyor.

Robotlar hakkında bilmediklerimiz

– Savunma sanayiinde 20.000 tür hizmet robotu bulunuyor. Bunlar aradasında gözetleme kuşları, gizli böcekler ve 180kg yük taşıyabilen asker robot var.

– En sık kullanılan robotlardan biri de inekleri sağmakta kulanılıyor.

– Dünyada kullanılan tüm robotların dörtte biri Japonya’da. Japonya, 2025’de 3.5 milyon işçiyi robotlarla değiştirmeyi planlıyor.

– Honda’nın ürettiği Asimo robotu, şimdiye dek yapılan en gelişmiş insansı robotlardan ve fiyatı yaklaşık 1 milyon dolar. İnsanlara selam verebiliyor, yüzleri tanıyabiliyor, kendi adı söylendiğinde cevap veriyor ve merdivenlerden sıkça düşüyor (!). Bunlar dışında Asimo’nun pek bir amacı yok.

– Kore’lilerin meydana getirdiği ‘Robot Land’ 600 milyon dolara mal olmuş. Robot Land’da, robot balıkları kontrol edebildiğiniz bir akvaryum, robot dövüş stadyumu, özgürlük heykelinden daha uzun bir robot heykeli var.

– Ancak daha güneye gittiinizde robotlar popülerliğini kaybediyor. Avustrayla federal polis komiseri Mick Keelty, gelecekteki suçların robotlar tarafından işleneceğini şiddetle savunuyor.

Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.