Araştırma

Ortalama bir bulutun ağırlığı ne kadardır?

Ortalama bir bulutun ağırlığını söyleyebilmemiz için, onun kütle/oylum (hacim) biriminden ortalama oylumunu ve ortalama yoğunluğunu bilmemiz gerekir; bunu bilirsek formül şudur; kütle =oylum x yoğunluk.  Elimizdeki bir meteoroloji belgesine dayanarak,..

Ortalama bir bulutun ağırlığı ne kadardır?

Ortalama bir bulutun ağırlığını söyleyebilmemiz için, onun kütle/oylum (hacim) biriminden ortalama oylumunu ve ortalama yoğunluğunu bilmemiz gerekir; bunu bilirsek formül şudur;

kütle =oylum x yoğunluk. 

Elimizdeki bir meteoroloji belgesine dayanarak, bulutların içerdiği suyun (yoğunluğunun), metreküp başına 1/10 gramdan 5 grama kadar oldukça geniş bir çeşitlilik gösterdiğini söyleyebiliriz. “Ortalama” bulut hacminden söz etmek ise daha da zordur, çünkü bu, su yoğunluğundan daha da geniş bir çeşitlilik göstermektedir. Ancak yine de Dr. Topper’ın yukarıda belirttiğimiz formülü ile kaba bir büyüklük-sırası tahmini yapmak olasıdır. Bulutu yarıçapı 1 kilometre olan bir küre olarak düşünürsek, bu bize yaklaşık 4 milyar metreküplük bir oylum verir. Ve metreküp başına 1 gramlık bir su yoğunluğunu da “temsili” bir yoğunluk olarak kullanırsak, bulutumuzun kütlesi için 4 milyar gramlık, ya da diğer bir deyişle 4 milyon kilogramlık tahmini bir kütle ağırlığına ulaşabiliriz. 

Bilim ve Teknik Dergisi

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL