Lise Öğrencisinden Müthiş Buluş

Araştırma
Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi Nesibe Demiray, kalorifer ısısından elektrik üretimi projesi ile TÜBİTAK yarışmasında ilk 10’a gire...
EMOJİLE

Manisa’nın Sarıgöl ilçesindeki Anadolu Lisesi’nde eğitim gören 11. sınıf öğrencisi Nesibe Demiray, kalorifer ısısından elektrik üretimi projesi ile TÜBİTAK yarışmasında ilk 10’a girerek finale kaldı.

Sarıgöl Anadolu Lisesi fizik öğretmeni Serdar Somak’ın öğrencilere verdiği "Enerji Verimliliği" konulu proje kapsamında kalorifer ısısından elektrik üreten Nesibe Demiray adlı öğrencinin projesi okulda birinci oldu. TÜBİTAK’ın yarışmasına gönderilen proje, 216 okul arasından ilk 10’a seçilerek finale kaldı.

Sarıgöl Anadolu Lisesi Müdürü Kazım Ceylan, "Okulumuzun, 216 okul arasında yarışan ‘kalorifer kazanından elektrik üretimi’ projesi ile ilk on içerisine girmesi bizleri sevindirdi. Projemiz Ege Bölgesi’ni temsil edeceğinden mutluyuz. Ayrıca projemizden de umutluyuz" dedi.

Fizik öğretmeni Serdar Somak ise, "Öğrencimin hazırladığı proje ile bir evin kalorifer kazanından elektrik üretilmekte. Kış aylarında elektrik kesilse bile projemiz sayesinde tüm katların elektrikleri yanacak. Yaz aylarında da yine klimalar ve fanlar çalışacak" diye konuştu.

Projenin mimarı olan öğrenci Nasibe Demiray ise, "Okulumu ve Ege Bölgesi’ni en iyi şekilde temsil etme mutluluğunu yaşıyorum. Çok mutluyum" dedi.

İHA

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme