Kara deliklerin çekim gücü neden fazladır?

Araştırma
Yıldızlarının ölümünün bir sonucu olan kara deliklerden ışık da dahil olmak üzere hiç bir şey kaçamaz. BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kara deliklerin çekim gücü çok fazladır. Çünkü kara de...
EMOJİLE

Yıldızlarının ölümünün bir sonucu olan kara deliklerden ışık da dahil olmak üzere hiç bir şey kaçamaz.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, kara deliklerin çekim gücü çok fazladır. Çünkü kara delikler çok küçüktür. Yer çekimi nesnenin kütlesi ve sizden uzaklığıyla ilgili olarak iki şeye bağlıdır. Bu nedenle bir yıldıza doğru yolculuk edildiği zaman, bunların çekim gücü yüzeye yaklaştıkça artacaktır. Yıldızın iç kısımlarına doğru hareket etmeye devam edildiğinde ise yer çekiminin yeniden azaldığını görülür. Bu durum maddenin yerçekimi gücüne karşı harekette bulunmasından kaynaklanıyor. Bu nedenle yıldız gibi küresel bir nesne için maksimum yerçekimi yüzeydedir.

Şimdi bir yıldızın tüm kütlesinin sadece birkaç kilometre uzunluğundaki bir kara deliğin içine sıkıştığını hayal edin. Bu sefer, yıldıza doğru seyahat ettiğiniz anki gibi yıldızın orijinal yüzeyindeki çekim merkezi değişmiştir. Yıldızın içine doğru gittikçe bu sefer yer çekimi gücü azalmaya değil, artmaya devam eder. Kara deliğin yüzeyine ulaştığınızda yer çekimi çok büyüktür. Bu nedenle kara deliklerin çekim gücü fazladır. Çünkü kara delikler küçüktür ve teorik olarak onlara çok fazla yaklaşılmaz.

Zaman
 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme