İsrail, Uydularının Sırlarını Açıkladı!

Araştırma
İsrail ordusu tarafından hükümete sunulmak için hazırlanan uzun dönemli Halamiş planının, ağırlıklı olarak gözlemsel uydulara yönelik oluşturulduğu ortaya çıktı. Planda, İsrail Hava Kuvvetleri’n...
EMOJİLE

İsrail ordusu tarafından hükümete sunulmak için hazırlanan uzun dönemli Halamiş planının, ağırlıklı olarak gözlemsel uydulara yönelik oluşturulduğu ortaya çıktı.

Planda, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Palhamim üssünde bulunan Füze Test Ünitesi’ne yer veriliyor. Ünite, balistik füzeleri imha roketlerinin ateşlenmesi için olduğu gibi, yabancı raporlara göre nükleer başlık taşıyabilen Jericho III füzesinin fırlatılması için de kullanılıyor.

Ancak, Füze Test Ünitesi’nden ateşlenebilen gözlemse uydular, İsrail ordusunun öncelikli ilgi alanını oluşturuyor. Dört tanesi devlete, iki tanesi ise özel şirketlere ait olan ve her biri yörüngede bulunan altı uydu, birkaç ay içinde onay verilmesi için hükümete sunulacak olan Halamiş planının büyük kısmını oluşturuyor. Uyduların sağladığı görüntüler, İsrail istihbaratı için büyük önem taşıyor.

En sonuncusu Haziran 2010’da fırlatılan Ofek 5,7 ve 9 uyduları, İsrail ordusunun istihbarat birimini beslerken, havacılık sanayisi mühendisleri, uyduların Dünya’ya gönderdiği fotoğraflardan çok memnun. Uyduların gönderdiği fotoğraflar, İsrail’in hassas “çıkar bölgelerini” gözetlemesini sağlarken, bu bölgelere insanlı veya insansız hava araçları gönderilebiliyor.

Ofek serisini “casus uydular” olarak tanımlayan AP haber ajansı, İsrail’in uydularını İran üzerine yönlendirerek, Tahran’ın nükleer programını izlediğini belirtti.

Hürriyet

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme