iPhone 5’in pili nasıl olacak?

Araştırma
Taşınabilir cihazlarımızın işlem gücü arttıkça gerek duydukları pil gücü de artıyor. Apple’ın iPhone 5’de kullanacağı yeni teknolojilerin önündeki en önemli kısıtlayıcı etkenin pil olacağı...
EMOJİLE

Taşınabilir cihazlarımızın işlem gücü arttıkça gerek duydukları pil gücü de artıyor. Apple’ın iPhone 5’de kullanacağı yeni teknolojilerin önündeki en önemli kısıtlayıcı etkenin pil olacağı düşünülüyor.
 
Merkezi Kaliforniya’da bulunan pil üreticisi Leyden Energy’den pazarlama müdür yardımcısı Noam Kedem’e göre iPhone 5, önceki iPhone’lara göre çok daha büyük bir pile sahip olacak. Bununla birlikte bu pil, telefonu şu anki iPhone’lar kadar açık tutmaya yetmeyecek. Kedem’e göre daha büyük ekran, pilin X ve Y ölçülerinin büyütülmesine izin verecek. Bununla birlikte şarj başına süre ve pilin yaşam süresi olarak ömrü uzamayacak.
 
Pillerde yaşanan sorunu kısaca özetlemek gerekirse, lityum iyon pillerin yoğunluğu, piyasaya sürüldüğü 1991’den beri sadece 3’e katlanırken bu sürede cihazlarda kullanılan transistör yoğunluğu 100’e katlanmış bulunuyor. Pil teknolojisindeki sorunun en iyi örneklerinden bir tanesi, üçüncü iPad’de gözlenebiliyor. Cihaz, iPad 2’dekinden yüzde 70 daha büyük bir pile sahip, ancak pil ömrü yine de ondan daha kısa. Bir başka sorun ise büyük bir pil için daha güçlü bir şarj cihazının gerekmesi ve bunun daha çok ısı anlamına gelmesi. Isı ise pil ömrünü azaltan etkenler arasında bulunuyor.
 
Buradaki olumlu bir gelişme ise elektronik parçaların giderek küçülmesi sayesinde pile ayıracak daha fazla boş alan kalması.
 
Bakalım Apple, iPhone 5’de pil ömründen fedakarlık edip yeni teknolojilere mi ağırlık verecek, yoksa bize elektrik şebekesinden uzak daha uzun kullanabileceğimiz, ancak bazı özelliklerinden vazgeçilmiş bir telefon mu sunacak?

chip online

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme