Intel’in 3D Transistörleri

Araştırma
İşlemci teknolojisinde öncü olmasıyla bilinen Intel, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği Ivy Bridge kod adlı işlemci mimarisinde kullanılan yeni bir teknolojiyi tanıttı. 22 nm’lik transistörlere sa...
EMOJİLE

İşlemci teknolojisinde öncü olmasıyla bilinen Intel, önümüzdeki yıl piyasaya süreceği Ivy Bridge kod adlı işlemci mimarisinde kullanılan yeni bir teknolojiyi tanıttı.

22 nm’lik transistörlere sahip olacak Ivy Bridge modellerinde Intel, transistör yapısını değiştirerek hem performans, hem de güç tasarrufu konusunda önemi bir aşama kaydetmiş.

3D transistör olarak adlandırılan yeni transistörlerde öncekilerden farklı olarak Tri-Gate adı verilen bir yapı bulunuyor.

Elektronlar Tri-Gate’ten Geçecek

Transistör üzerinden geçen elektrik akımını iki boyutlu bir yüzey yerine üç boyutlu bir yapı içinden geçirmeyi başaran Intel mühendisleri, 22 nm’lik bu yeni transistörlerde çok daha iyi performans elde edebilmişler.

Intel geliştirdiği yeni teknolojiyi ilginç bir animasyonla tanıttı. Videoda, şirketin üst düzey yetkililerinden Mark Bohr transistörlerle aynı boyuta getirilerek yeni teknolojiyi yakından görmemizi sağlıyor.

shiftdelete.net

 

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme