Güneş’in Atmosferinde “Sörf Dalgaları”

Araştırma
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş atmosferinin plazmadan oluşan en dış bölgesi (korona)’da, okyanus kıyılarındaki yüksek sörf dalgalarına benzer şekiller tespit etti.  ...
EMOJİLE

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Güneş atmosferinin plazmadan oluşan en dış bölgesi (korona)’da, okyanus kıyılarındaki yüksek sörf dalgalarına benzer şekiller tespit etti.

 

NASA’nın Güneş’i gözlemleme ve yakın gezegenlere olan etkilerini araştırma amacıyla uzaya gönderdiği Solar Dynamics Observatory (SDO) uydusunun verilerine göre, koronadaki bu dalgalar, enerjinin atmosfer boyunca nasıl hareket ettiği hakkında ipuçları saklıyor. Bilim insanları, koronanın neden güneşin yüzeyinden daha sıcak olduğu gizemini çözmede bu dalgaların önemli bir etken olabileceğini belirtiyor.

 

NASA’ya bağlı Goddard Uzay Uçuş Merkezi’nden fizikçi Leon Ofman, "Bizim için en büyük sorulardan birisi, koronanın ısıtma mekanizması. Sıcaklığı, beklediğimizden binlerce kat daha fazla. Tespit ettiğimiz dalgalar, türbülansa yol açarak ısıyı artırıcı faktörlerden biri olabilir" dedi.

 

11 Şubat 2010’da fırlatılan SDO, bilinen en iyi fotoğraf kalitesinin 10 katı daha net fotoğraflar çekebiliyor. Güneşi’n iç yapısı ve manyetik alan etkinliği ölçümlerini toplayan SDO, sürekli yüksek çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekerek çığır açıcı araştırmalar yürütecek. SDO, önümüzdeki 5 – 10 yıl boyunca Güneş’i izleyecek.

 

Zaman

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme