Güneş Sisteminden Dışarı Çıkacak İlk Uydu!

Araştırma
NASA yetkilileri, uzay aracının şu anda "Güneş’ten kaynaklanan rüzgar ile diğer yıldızların patlamalarından gelen yıldızlararası rüzgar arasındaki sınır olan durgunluk tabakasında" bul...
EMOJİLE

NASA yetkilileri, uzay aracının şu anda "Güneş’ten kaynaklanan rüzgar ile diğer yıldızların patlamalarından gelen yıldızlararası rüzgar arasındaki sınır olan durgunluk tabakasında" bulunduğunu belirtiyorlar.

Voyager 1’in bu sınırı geçtiğinde, Güneş Sistemi’nin dışına çıkan ilk insan yapımı cisim olacağını belirten bilimadamları, bunu, potansiyel yaşanabilir dış-gezegen Kepler-22b’nin kısa süre önce keşfiyle birlikte bir astrofizikçi için çok heyecan verici bir an olarak değerlendiriyor.

1972’de uzaya fırlatıldığından beri aracın bilimsel sorumlusu olan Dr Ed Stone, Amerikan National Public Radio’ya (NPR) yaptığı açıklamada, Voyager 1’in son 30 yıldır aynı Güneş rüzgarlarının etkisinde olduğunu belirterek, uzay aracının saatte 1,6 ila 2,2 milyon kilometre hızla yol alan güneş rüzgarlarının etkisinden kurtulduktan sonra başka yıldızların patlamalarından kaynaklanan rüzgarlarla çevreleneceğini kaydetti.

"Yıldızlararası uzayın sınırında tabelayla, pek tabii ki, (şimdi Güneş Sisteminiz’den ayrılıyorsunuz) yazmıyor" diyen Amerikalı bilimadamı, uzay aracının Güneş Sistemi’ndeki rüzgarların yarattığı "kabarcıkların" bittiği yerde sınırı geçip yıldızlararası uzayın başladığı ortama geçeceğini düşündüklerini, buradaki ortama dair veri ve kanıt göndermesini beklediklerini söyledi.

Dr Stone, tahminine göre, Voyager 1’in, Güneş Sistemi’nin sınırlarını geçmesi için birkaç yüz milyon kilometre, en fazla bir milyar kilometre daha katetmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

İkizi Voyager 2’nin de aksi yönde Güneş Sistemi içinde 15 milyar kilometre yol katettiği Voyager 1, yıldızlararası uzaya ulaştığında, 116 resim, aralarında Dünya’dan sesler, Louis Armstrong, Beethoven ve Navajo kabilesinden şarkıların bulunduğu CD’ler ile Doğu Çin’deki Amoy dilinde, "Uzaydaki dostlarımız, nasılsınız? Yemeğinizi yediniz mi? Vaktiniz olursa bize ziyarete gelin" ibareli bir mesajı da teslim etme şansı bulacak.

Voyager 1’in en az 2020, muhtemelen 2025’e kadar çalışması ve en az bir 15 milyar kilometre daha yol katetmesi bekleniyor.

AA

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme