Google fişi çekti!

Araştırma
Arama devi Google, "Make me Asian" (Beni Asyalı Yap) adlı uygulamayı Google Play mağazasından kaldırdı. Kendini "KimbereyDeiss" şeklinde tanıtan geliştiricinin hazırladığı uygulama...
EMOJİLE

Arama devi Google, "Make me Asian" (Beni Asyalı Yap) adlı uygulamayı Google Play mağazasından kaldırdı. Kendini "KimbereyDeiss" şeklinde tanıtan geliştiricinin hazırladığı uygulama, aldığı binlerce ırkçılık şikayetlerinden sonra, Google tarafından Play Store’dan kaldırılmak zorunda kaldı.

Söz konusu uygulama, yüklediğiniz görseli saç, sakal, göz rengi, deri rengi gibi birtakım değişimlere tabi tutarak sizi Asyalı birine dönüştürüyor. KimbereyDeiss adlı geliştiricinin aynı zamanda "Make me Indian", "Make me Fat" ve "Make me Frankenstein" gibi benzer uygulamaları da mevcut.

Aleyhine başlatılan kampanya sonucu tüm uygulama ve geliştirici bilgilerini Play Store’dan silen Google, "uygulamadan sorumlu olmadıklarını; zira Android’in açık kaynaklı bir yazılım olduğunu" belirterek kendini savundu. Ancak kampanya aktivistlerinden Peter China, Google’ın savunmasını şu sözlerle reddetti: "Sorun şu ki; Google Play açık kaynaklı değil, aksine markalı ve kar amacı güden bir platform."

chip online