Facebook’un Gerçek Sahibi Kim?

Araştırma
Paul Ceglia’nın da ortaya çıkmasıyla Facebook’un kuruluş hikayesi iyice karmaşık bir hal aldı. The Social Network’ü seyredenler Eduardo Saverin ve Winklevoss ikiz kardeşleri bilirler...
EMOJİLE

Paul Ceglia’nın da ortaya çıkmasıyla Facebook’un kuruluş hikayesi iyice karmaşık bir hal aldı. The Social Network’ü seyredenler Eduardo Saverin ve Winklevoss ikiz kardeşleri bilirler. Facebook ortak kurucusu Saverin, şirketten çıkartılmış, ardından Facebook’u suçlamış ve şirkette yüzde 5 hak sahibi olabilmişti. Tyler ve Cameron Winklevoss, Zuckerberg’in Harvard bazlı bir sosyal ağ oluşturmasına karşı çıkmış, ancak Mark Zuckerberg bu kez ‘TheFacebook.com’u açmıştı.

Ceglia, kendisinin ve Zuckerberg’in Facebook’un yüzde 50’sini Ceglia’ya veren bir kontrat imzaladığını geçtiğimiz sene iddia etti. Uzmanlar bu davayı saçma buldular ancak iddia geçtiğimiz günlerde bir ispatla beraber geri döndü.

2003 ile 2004 yıllarında Harvard’ta tam olarak ne oldu ve neden bu kadar fazla kişi Facebook’da pay iddia ediyor? Bu sorunun cevabı için Facebook’un kurucu geçmişini gözden geçirmemiz gerekiyor.

Eduardo Saverin: 2009’da yapılan duruşmaya dek Saverin kurucu ortak olduğunu bilmiyordu. Zuckerberg, 2003’de Saverine’e iş ortağı olmasını ve siteyi çalıştırmak için gerekli sunucular için 15.000 dolar yatırım yapmasını istedi. Buna karşılık olarak Saverin şirketin yüzde 30’una sahip olacaktı.

chip.com.tr

Yorumla

FİKRİNİ BELİRT TARTIŞMAYA KATIL

Bu Yazıya İlk Yorumu Siz Yapın!
nem kurutmakoku giderme