Facebook’ta sohbet etmek çok tehlikeli!

Araştırma
Facebook’ta sohbet edenlerdenseniz bizce bir kez daha düşünün. Çünkü Facebook’un ajanlığa soyunduğu ve kişisel bilgileri emniyet ve gizli servislerle paylaşıldığı iddia edildi. Uzmanlar is...
EMOJİLE

Facebook’ta sohbet edenlerdenseniz bizce bir kez daha düşünün. Çünkü Facebook’un ajanlığa soyunduğu ve kişisel bilgileri emniyet ve gizli servislerle paylaşıldığı iddia edildi. Uzmanlar ise Facebook’ta özel sohbet bölümü dahil sohbet etmemek gerektiğini söylüyor.
 
"EVET KİŞİSEL BİLGİLERİ PAYLAŞIYORUZ"
 
Facebook’ta görevli olan Richard Allan, "Özel durumlarda, üyelerimizin kişisel verilerini paylaşıyoruz. Emniyet güçleriyle işbirliği yapmak çok önemli. Tüm ülkelerin gizli servisleri ya da güvenlik güçleri hayati bir durum söz konusu olduğunda Facebook’a başvuruda bulunabiliyor" dedi.
 
Uzmanlar ise Facebook kullanıcılarına şu uyarılarda bulundu: Özel sohbet bölümü dahil Facebook’ta sohbet etmekten kaçının. Günlük olarak aktivitelerinizi paylaşmaktan biraz olsun çekinin.
 
ASSANGE DA UYARMIŞTI
 
Yayınladığı belgelerle birçok diplomatik krize neden olan WikiLeaks’in kurucusu olan Julian Assange, Russia Today için yapılan bir röportajda Facebook ile ilgili hayli ilginç iddialarda bulundu. Facebook’u "icat edilmiş en korkunç ajan makinası" olarak niteleyen Assange, Facebook’un kullanıcıları tarafından gönüllü olarak verilen isim ve kayıtların tutulduğu en büyük veritabanı olduğunu iddia ediyor. Ancak Assange’a göre Facebook’u bu kadar korkunç yapan detaylar, arkasında Amerikan hükümetinin olmasından kaynaklanıyor.
 
Assange, "Herkes anlamalıdır ki Facebook’ta birilerini arkadaş olarak eklediğinizde, veritabanına bilgiler girerek Amerikan istihbarat teşkilatının işini yapmış oluyorsunuz." diyor. Facebook’un doğrudan Amerikan istihbarat teşkilatlarınca yönetilmediğini, ancak istedikleri anda istedikleri bilgiyi alabildiklerini öne süren Assange, istihbarat teşkilatlarının bu izinleri de Facebook üzerinde baskı kurarak alabildiklerini iddia ediyor.

guncelekonomi